Zaproszenie na chrzciny nowej polskiej róży

W dniu 27 sierpnia 2023r. (niedziela) odbędą się chrzciny nowej polskiej róży Łukasza Rojewskiego ‘Prezydent Stefan Starzyński’. Uroczystość będzie miała miejsce w Multimedialnym Parku Fontann w Warszawie o godz. 14. Wszystkich miłośników róż serdecznie zapraszamy. Już dziś poznajcie oblicze ‘Prezydenta Stefana Starzyńskiego’.

róża ‘Prezydent Stefan Starzyński’, fot. Łukasz Rojewski
Opis róży

Liczne, żółtopomarańczowe symetrycznie uformowane kwiaty na tle żywo zielonych, błyszczących w słońcu liści,  wyglądają niemal egzotycznie. Płatki uformowane w regularnych okółkach ukazują pylniki, które chętnie odwiedzają pszczoły. Kwiaty długo utrzymują się na róży. Z czasem jaśnieją i przybierają pistacjową barwę. Formą przypomina róże krzewiaste.  Pachnie owocowo. W późniejszym okresie zapach się zmienia, pojawiają się nuty przyprawowe. Róża upamiętnia inicjatora konkursu „Warszawa  w Kwiatach”, Prezydenta Stanisława Starzyńskiego. Wyrażając uznanie  dla jego zasług, rada miasta stołecznego ogłosiła rok 2023, rokiem Prezydenta Stefana Starzyńskiego. Dla uświetnienia jubileuszu, Zarząd Zieleni Miejskiej Warszawy, który kultywuje “ukwieconą” tradycję, postanowił uczcić pamięć Prezydenta nadając róży jego imię.

Różę wyhodowałem ze skrzyżowania odmian (‘Sirius’ x ‘Julia Child’), ta ostatnia jest blisko spokrewniona z dzikim mieszańcem R. soulieana.

Łukasz Rojewski

PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter