niedzielny poranek u Lucjana Kurowskiego

Święto Róż w Końskowoli i profesjonalny konkurs różany, które odbywają się 9 lipca 2023r. są okazją do odwiedzin członka honorowego Polskiego Towarzystwa Różanego Lucjana Kurowskiego. Zostaliśmy zaproszeni przez Pana Lucjana do biura firmy Szkółki Kurowscy w niedzielny poranek, podobnie jak w roku poprzednim. Pan Lucjan Kurowski, to człowiek, który zachwyca swoją energią i siłą mimo upływu czasu i skończonych 90 lat. Nestor polskiego szkółkarstwa, dawniej hodowca róż. Miło nam było donieść że jego odmianę ‘Magdę’, którą uważał za zaginioną, znaleźliśmy dzień wcześniej się w Ogrodzie Botanicznym UMSC w Lublinie.

Pan Lucjan przywitał członków PTR przed biurem firmy, które zatopione jest w zieleni. Autor książki “Drzewa i krzewy iglaste” chętnie opowiada o roślinach, które rosną w pobliżu, a które w większości sam sadził i opiekuje się nimi.

Motto Lucjana Kurowskiego brzmi: Drzewa sadzi się nie tylko dla siebie.

róża ‘Magda’ hodowca Lucjan Kurowski, rośnie w Ogrodzie Botanicznym UMCS w Lublinie.
to widok jaki zobaczymy po wejściu na posesję Szkółek Kurowscy

Chociaż szkółka w niedzielę jest nieczynna, to mogliśmy odwiedzić biuro, które na każdym wchodzącym robi olbrzymie wrażenie, gdyż ciężko znaleźć tu miejsce na ścianie nie pokryte dyplomami lub nagrodami zdobytymi w różnorodnych konkursach.

tym razem Lucjan Kurowski poprosił Bożenę Matysiak i Weronikę Lenarczyk o wpis, w imieniu PTR, w swojej księdze pamiątkowej.
chwila zastanowienia …
… i piszemy

Członkowie PTR mogli spokojnie rozglądać się wokół i podziwiać dyplomy, pamiątkowe statuetki, puchary zgromadzone przez lata przez Pana Lucjana. Na zdjęciach pokazujemy jedynie niewielki fragment kolekcji, w której zawiera się historia wystaw róż organizowanych w Polsce. Prawdopodobnie nie ma drugiej osoby w naszym kraju, która zgromadziłaby tak olbrzymią kolekcję trofeów różanych.

Panu Lucjanowi bardzo dziękujemy za zaproszenie i życzymy pozytywnej energii oraz zdrowia, aby mógł realizować wszystkie swoje plany.

PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter