PTR został Ambasadorem Różanki w Sławnie

Polskie Towarzystwo Różane otrzymało zaszczytny honorowy tytuł Ambasadora Różanki Pałacyk w Sławnie, obok Małgorzaty Hołub-Kowalik – lekkoatletki, mistrzyni i wicemistrzyni olimpijskiej z Tokio, wicemistrzyni świata i mistrzyni Europy. Dla upamiętnienia tego wydarzenia, podczas oficjalnego otwarcia Różanki, odsłonięto specjalną tablicę pamiątkową. W uroczystości z ramienia Zarządu PTR uczestniczyły Janina Chodun i Ewa Jarmulak. Wójt Gminy Sławno Ryszard Stachowiak reprezentował gospodarzy. Zadaniem Ambasadorów Różanki jest promocja tego miejsca w kraju i za granicą. PTR włączy się w to zadanie z największą chęcią i zaangażowaniem.

od lewej: Małgorzata Hołub-Kowalik, Janina Chodun, Ewa Jarmulak, Ryszard Stachowiak
tutaj oficjalne podziękowania dla Ambasadorów
nieco fruwających w powietrzu płatków róż
cała ekipa Polskiego Towarzystwa Różanego uśmiechnięta i zachwycona Rosarium – od prawej: Ewa Jarmulak, Janina Chodun, Ryszard Stachowiak, Karolina Latecka, Konstanty Tretiakov, Ewa Tretiakov, Adam Chodun.

Goście uczestniczący w uroczystym odsłonięciu tablicy i otwarciu Rosarium Pałacyk w Sławnie wysłuchali prezentacji Ryszarda Stachowiaka bogato ilustrowanej zdjęciami ukazującymi historię tego miejsca oraz prace nad powstaniem ogrodu różanego.

Głos zabrał również Łukasz Rojewski, hodowca róż, członek PTR, który online wygłosił prelekcję dotyczącą  miejsca róży w historii, sztuce  oraz ludzkiej świadomości.

z lewej Ryszard Stachowiak, a na ekranie Łukasz Rojewski

Dzień Otwarty Różanki Pałacyk był wypełniony różnymi atrakcjami  – od zwiedzania Urzędu Gminy i Rosarium, poprzez degustację różanych wypieków w Różanej Kawiarence przygotowanych przez Centrum Integracji Społecznej w Rzyszczewie oraz różanej lemoniady,  aż po wieczorny koncert minirecital Witolda Poprawskiego, który zaprezentował kilka własnych kompozycji, a do swojego projektu zaprosił młodych Przyjaciół z miasta i gminy Sławno.

Różana Kawiarnia z różanymi wypiekami
nikt nie wyszedł głodny z różanej imprezy, słodkości wyglądały przepysznie i tak smakowały, sądząc po szybkiej konsumpcji.
stolik w Różanej Kawiarence
był też tort
tort oczywiście różany
wieczorny koncert Witolda Poprawskiego z Przyjaciółmi

Podczas dnia odwiedzający ochoczo brali udział w różanym quizie, gdzie w zamian za udzielone, poprawne odpowiedzi, co godzinę, można było stać się właścicielem jednej z kilkudziesięciu sadzonek kwitnących róż. Najbardziej wytrwali próbowali swojego szczęścia kilkukrotnie.

Podczas uroczystego otwarcia Rosarium Wójt dziękował przede wszystkim lokalnym organizacjom i aktywnym mieszkańcom gminy.

Podziękowanie odbierają właściciele firmy, która wykonała stalowe podpory i łuki do Rosarium Pałacyk.
podziękowanie dla Centrum Integracji Społecznej w Rzyszczewie.
Konkurs Zapachowy przyciągał wielu uczestników.

Na pamiątkę Otwarcia Rosarium Pałacyk posadzono nową różę Łukasza Rojewskiego – ‘Aragorn’. Sadzili sami fachowcy. Poniżej instrukcja sadzenia róży w doniczce.

różę w doniczce przed sadzeniem należy dobrze nawodnić, wtedy bez kłopotu można zdjąć doniczkę tuż przed sadzeniem w ogrodzie.
z prawej strony Ewa Jarmulak, właścicielka szkółki Rozarium, ekspert różany PTR, członek Zarządu PTR, a pomocą służy mistrzyni olimpijska Małgorzata Hołub-Kowalik.
z prawej strony Janina Chodun, współwłaścicielka Szkółki Róż Rosarium z Radlińca, członek Zarządu PTR
i jeszcze na koniec sadzenia dużo wody.
po dobrze wykonanej pracy w ogrodzie nagroda – tort różany.
profesjonalne krojenie tortu, przy zachowaniu różanych elementów dekoracji

Była to niezwykle udana impreza i być może Dzień Otwarty Rosarium PAŁACYK włączymy na stałe do kalendarza imprez gminnych? Jeśli tak się stanie w przyszłości, to właśnie zakończył się I Dzień Otwarty Rosarium Pałacyk w Sławnie.

fot. Gmina Sławno, fot. Konstanty Tretiakov PTR

PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter