‘Iwona’ nagrodzona Złotą Różą w Kortrijk

Róża Łukasza Rojewskiego ‘Iwona’ została nagrodzona Złotą Różą Kortrijk 2023 r. – corocznie przyznawaną nagrodą dla nowości różanych w miejscowym rozarium. ‘Iwona’ (syn. ‘Iwona’) Łukasza Rojewskiego wygrała otrzymując punktację 74,23 proc. w ocenie 37 sędziów z różnych krajów, którzy oceniali 90 zgłoszonych razem z ‘Iwoną‘ odmian róż. Łukaszowi oraz wszystkim tym, którzy ‘Iwonę” maja już w swoim ogrodzie – gratulujemy!

róża ‘Iwona’, fotografia z rosarium w Kortrijk, fot Łukasz Rojewski
plakat z prezentacją Złotej Róży
róża ‘Iwona’ z Rosarium w Ołomłyńcu, fot. I.Maraska
róża ‘Iwona’ z Rosarium w Ołomłyńcu, fot. I.Maraska
Pytany o wybór nazwy róży hodowca tłumaczy, że imię Iwona jest żeńskim odpowiednikiem imienia Iwo, pochodzi z języka germańskiego i oznacza „cis”, ale bardziej wiarygodna wydaje się wersja sentymentalna wyboru imienia róży, gdyż Iwona, to żona Łukasza Rojewskiego – na zdjęciu Iwona i Łukasz Rojewscy.

Założony w 1959 r. ogród różany w belgijskim mieście Kortrijk  prezentuje setki odmian i gatunków roślin, sprowadzanych z całego świata. Każdego roku prowadzone są nowe nasadzenia róż, a komisja złożona z międzynarodowych ekspertów przeprowadza okresowe inspekcje rosarium. Co roku jury przyznaje róży o najlepszych wynikach w ogrodzie testowym tytuł „Golden Rose Kortrijk”. Róża ta wyróżnia się gracją liścia, walorami dekoracyjnymi krzewu, zdrowotnością, odpornością, wigorem, obfitością kwiatów, pąkiem kwiatowym, kształtem kwiatu, kolorem i zapachem oraz liczbą kwitnień krzewu w ciągu roku. W wyznaczonej części ogrodu pokazowego rosną wszystkie „Złote Róże”, które swój tytuł otrzymały od 1990 roku. Listę wszystkich „Złotych Róż” można znaleźć na naszej stronie internetowej Rosarium – Tutaj

Każdego roku hodowcy róż mają szansę zgłosić swoje nowe odmiany róż. Róże są sadzone w ogrodzie testowym i monitorowane. Pozostają tam przez dwa lata, gdzie ocenia je i zatwierdza stałe, międzynarodowe jury. Sędziowie mogą decydować o badanych cechach „uprawa”, „choroba”, „kwitnienie” i „zapach”. Nagradzane odmiany to gwarancja wyhodowania silnych, dobrze rosnących i pięknych róż. Róża, która uzyska największą liczbę punktów, otrzymuje nagrodę honorową, czyli „Gouden Roos Kortrijk”. Od 1990 roku Złote Róże mają stałe miejsce w ogrodzie Złotej Róży w ogrodzie pokazowym rosarium.

ogród różany w Kortrijk , źródło https://inagro.be/rozentuin
ogród różany w Kortrijk , źródło https://inagro.be/rozentuin

PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter