Warszawski Ogród Botaniczny UW pachnący różami

W dniach 24–25 czerwca 2023 r. (sobota – niedziela) róże będą królować w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie. Polskie Towarzystwo Różane jest Partnerem tego wydarzenia i zaprasza na  RÓŻANY WEEKEND w Ogrodzie Botanicznym.

Zapach będzie głównym bohaterem spotkań, spacerów i wykładów. Szczególnie zapraszamy do wspólnej zabawy na Stoisko Zapachowe PTR, gdzie odwiedzający będą wybierać różę o najpiękniejszym zapachu. Za każdym razem wybór najpiękniejszego zapachu jest całkowicie subiektywny i zmienny. Tym razem ocenie nosów publiczności zostaną poddane róże z Rosarium OBUW. Przygotowaliśmy specjalny folder – przewodnik po różach zapachowych oraz mini Poradnik Różany. Będziemy także promować nasz najnowszy Rocznik “Róże” nr 7/2023r.

Po ogrodzie różanym w Ogrodzie Botanicznym udacie się na spacer z jego kuratorką Dorotą Szubierajską (PTR).

Wpływ zapachów na ludzki organizm jest coraz szerzej opisywany w literaturze naukowej. Stymulacja zapachem wspomaga leczenie niektórych chorób psychosomatycznych oraz depresji. Sprawdzono np., że zapachy cytrusowe sprzyjają koncentracji, a zapachy lukrecji i wanilii – romansom; zapachy róż zaś dają efekty antydepresyjne. Psychosomatyka zapachu jest młodą dziedziną nauki badającą funkcjonowanie tzw. pamięci podręcznej i korelacji nastrojów z gospodarką hormonalną człowieka.
W Polskim Towarzystwie Różanym zapachami w szczególny sposób zajmuje się Łukasz Rojewski wraz z Sekcją Zapachową „Nosy”. W niedzielę 25 czerwca o godz. 13 będzie on mówił o „Zapachach Szczęścia” i przybliży tematykę zapachu od strony naukowej, zaś już w sobotę o godz. 16 wykład „Pachnące róże w Twoim ogrodzie” wygłosi Prezes PTR Bożena Matysiak.

Organizator imprezy przygotował wiele interesujących wykładów i spacerów z wyjątkowymi gośćmi! Wszystko w ramach Roku Zapachowego w Ogrodzie Botanicznym – Aromatyczny Botaniczny 2023. którego Partnerem jest firma L’Occitane Polska.

PROGRAM  IMPREZY „RÓŻANY WEEKEND”
24 czerwca 2023 r., SOBOTA

godz. 14.00
Spacer z Dorotą Szubierajską po ogrodowym Rosarium
godz. 15.00
Wykład Sashy Łasiewickiego (L’Occitane) – „Róże w perfumiarstwie i kosmetyce”
godz. 16.00
Wykład prof. dr hab. Bożeny Matysiak z Państwowego Instytutu Badawczego w Skierniewicach, Pani prezes Polskiego Towarzystwa Różanego – „Pachnące róże w Twoim ogrodzie”.

Stoisko Zapachowe Polskiego Towarzystwa Różanego – wybór najpiękniej pachnącej róży

25 czerwca 2023 r., NIEDZIELA

godz. 13.00
Wykład Łukasza Rojewskiego – „Zapach szczęścia” – m.in. o właściwym doborze odmian róż do koncepcji ogrodu.
Wykład Katarzyny Roguz – „Różana łąka” – o powstającej wśród dzikich roślin na Polu Mokotowskim miejskiej różance. Dlaczego zależy nam, żeby róże rosły w „chwastach”? Cała prawda o zapylaczach w mieście.
godz. 14.00
Spacer z Dorotą Szubierajską po ogrodowym Rosarium
godz. 15.00
Wykład Sashy Łasiewickiego (L’Occitane) – „Róże w perfumiarstwie i kosmetyce”

Stoisko Zapachowe Polskiego Towarzystwa Różanego – wybór najpiękniej pachnącej róży

więcej o Ogrodzie – Czytaj

Szczegóły wydarzenia FB

Rosarium OB UW, fot. Izabela Kuzyszyn

Rosa ‘American Pilar’
Rosa ‘Aquarell’
Rosa ‘Ausbmerchant’
Rosa ‘Ausbmerchant’
Rosa ‘Ausbrother’
Rosa ‘Campina Gold’
Rosa ‘Czesław Miłosz’
Rosa ‘Eye of the Tiger’
Rosa ‘KRONPRINSESSE MARY’ (POULCAS 018)
Rosa ‘Leonardo Da Vinci’
Rosa ‘Marquerade’
Rosa ‘Nostalgia’
Rosa ‘Polonica’
Rosa ‘Poulsyng’
Rosa ‘Skaggarak’
Rosa Sp.
Rosa Sp.
Rosa Sp.
Rosa Sp.

Źródło FB

Zapraszamy do wspólnej zabawy i podziwiania kwitnących róż w Narodowej Kolekcji Róż OBUW. Wiele z nich to odmiany historyczne, które kwitną tylko raz w roku, za to spektakularnie. Zatem to jedyna okazja w tym roku, aby podziwiać ich piękno!

PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter