Wycieczka PTR dotarła do Paryża

W dniu 15 czerwca 2023 r. grupa wycieczkowa z członkami Polskiego Towarzystwa Różanego dotarła do Parku Bagatelle w Paryżu, gdzie rano odbywał się Konkurs Nowości Różanych, zaś popołudniu Régis Crisnaire Dyrektor Ogrodów Botanicznych Paryża osobiście przywitał wycieczkowiczów i oprowadził po Parku Bagatelle. Grupa była w trakcie zwiedzania różanych ogrodów w Europie, głównie francuskich. Relację z tej wycieczki zamieścimy osobno, w kilku odcinkach, gdyż każdy zwiedzany park był ciekawym doświadczeniem.

Panorama Parku Bagatelle w Paryżu.

polska grupa na terenie parku
Régis Crisnaire opowiada o dziejach parku
Małgorzata Kralka, opiekun merytoryczny wycieczki ze strony PTR (pierwsza z prawej strony)
grupie zwiedzającej park towarzyszył Łukasz Rojewski (pierwszy z lewej), hodowca róż, który uczestniczył w Konkursie Nowości Różanych.
polską grupę po parku oprowadza Erik Benoit (w środku)
róża ‘Warszawa’

Na zakończenie wizyty w Bagatelle zostały wręczone pamiątki naszym francuskim przyjaciołom przygotowane przez Kutno – Miasto Róż oraz Polskie Towarzystwo Różane.

Szczególne podziękowania należą się Françoise Lenoble-Prédine honorowej prezes CCVS, która wspiera od samego początku nawiązanie współpracy polsko-francuskiej i całym sercem działalność Polskiego Towarzystwa Różanego.

od lewej: Bożena Matysiak, Françoise Lenoble-Prédine
atmosfera spotkania była prawdziwie przyjazna, a w tle zwycięskie róże w 116. Konkursie Nowości Różanych.
Bożena Matysiak i Régis Crisnaire Dyrektor Ogrodów Botanicznych Paryża
Bożena Matysiak i Erik Benoit Główny Ogrodnik Parku Bagatelle

Dzień 15 czerwca 2023 r. należał dla Polskiego Towarzystwa Różanego do szczególnie udanych, gdyż udało nam się zwrócić uwagę międzynarodowego grona na dorobek polskich hodowców róż i polskich botaników w dziele zachowania gatunków i kolekcji roślinnych. W tym zakresie podążamy razem z innymi krajami i warto, abyśmy wymieniali się doświadczeniami. Miejmy nadzieję, że zainicjowane przez PTR porozumienie o współpracy polsko-francuskiej będzie rozwijane przez obydwie strony.

PTR, zdjęcia Małgorzata Thouard

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter