Dni Ogrodów Zamku Królewskiego w Warszawie

W dniach 17-18 czerwca 2023r. (sobota-niedziela) Ogrody Zamkowe Zamku Królewskiego w Warszawie zapraszają na swoje święto, które będzie doskonałą okazją do ich bliższego poznania, a przy okazji doświadczenia piękna przyrody, radości życia i pozytywnych emocji. Przewidzianych jest wiele atrakcji kulturalnych, m.in. wystawy, spacery edukacyjne, pokazy i spotkania ze znanymi osobami zafascynowanymi ogrodnictwem. Partnerem tego wydarzenia będzie Polskie Towarzystwo Różane. Spotkajmy się w Ogrodach!

W ramach imprezy w Arkadach Kubickiego zobaczyć będzie można wystawę Botaniczne fascynacje – obrazy, obiekty, instalacje. Zaproszono do współpracy artystów, florystów i naukowców: Pawła Totoro Adamca, Jolantę Drozd, Zbigniewa Dziwulskiego, Krystynę Lubanski, Bożkę Rydlewską, Izabelę Wolską-Kuśmider i Urszulę Zajączkowską. Ich zachwyt ulotnym pięknem, tajemniczą mądrością i naturą roślin wraził się w malarstwie akwarelowym, surrealistycznej grafice, instalacji przestrzennej, ilustracji botanicznej i kompozycjach florystycznych. Prezentowane będą na wystawie w ramach cyklu Wewnętrzny świat królowej, fotografie ujawniające nieznane piękno wnętrza róży ‘Królowa Warszawy®’ –  efekt badawczej i twórczej pasji prof. Urszuli Zajączkowskiej – poetki, botaniczki, artystki wizualnej.

W Ogrodach zaplanowana jest wystawa rzeźby współczesnej Obecni – prace z kolekcji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, autorstwa m.innymi: Xawerego Dunikowskiego, Adama Myjaka, Barbary Zbrożyny, Bernarda Ossowskiego czy Alfonsa Karnego. Prezentowane na wystawie portrety kobiet i mężczyzn wyłonią się z żywych ram bukowych żywopłotów, które nadadzą im nowy, wyjątkowy kontekst. Wystawa potrwa do 30 września.

Dni Ogrodów to także idealny moment na podziwianie i poznawanie kolekcji letnich kwiatów sezonowych i bylin oraz królewskich róż na zamkowych rabatach. W ramach spaceru edukacyjnego opowie o nich architektka krajobrazu Daria Szarejko-Worobiej.  

W programie ponadto liczne wydarzenia i aktywności dla dorosłych i dzieci – animacje ruchowe na królewskim trawniku, pokazy ogrodnicze i florystyczne, a dla zainteresowanych historią spacer edukacyjny Tajemnice zamkowej skarpy, który poprowadzi Michał Sobieraj – kierownik zamkowego Działu Edukacji.

Dla spragnionych wiedzy ogrodniczej i inspiracji przygotowaliśmy warsztaty ogrodnicze i pokazy florystyczne oraz spotkania ze znanymi i lubianymi ogrodnikami – Mają Popielarską, Agnieszką Hubeny-Żukowską i Łukaszem Skopem, którzy opowiedzą o swoich fascynacjach i spojrzeniu na ogród.

Partnerem wydarzenia jest Zarząd Zieleni m.st.Warszawy, który będzie miał stoisko z  poradami i atrakcjami dla uprawiających miejskie ogrody. Będzie tu także można dowiedzieć się wszystkiego o konkursie Warszawa w Kwiatach, do którego można zgłosić swoje uczestnictwo od 1 czerwca br.

Kiermasz róż i innych ogrodowych roślin to okazja do nabycia ciekawych odmian i uzyskania porad ekspertów z Polskiego Towarzystwa Różanego, które także zaprasza do udziału w konkursie na najpiękniejszą różę ogrodową i testowania zapachów różanych.
W grabowych labiryntach lub na zamkowych schodach spotkamy piękną Królową Róż w wyjątkowej kwiatowej stylizacji. Królewski zespół tańców La Danse z Kutna Miasta Róż pokaże tańce z dawnych epok. 

Dla zainteresowanych kondycją szmaragdowej zieleni murawy we wgłębniku Ogrodu Dolnego odbędą się pokazy i porady pt.Tajemnice zamkowych trawników, które poprowadzą eksperci z firmy Emeralld – partnera Ogrodów Królewskich.
Warsztaty malowania kwiatów w technice akwareli poprowadzą artystki Jolanta Drozd i Krystyna Lubanski, a autorka artystycznych ilustracji Bożka Rydlewska zaprosi do swojego świata snu i magii inspirowanego naturą w ramach warsztatu Rajski ogród.

Dla aktywnych ruchowo zajęcia sportowe na pięknej zielonej murawie codziennie o 12.00 poprowadzi Paulina Załuska.  Dla dzieci przewidziano animacje ruchowe, gry i zabawy, malowanie twarzy w botaniczne motywy oraz mini warsztaty ogrodnicze.

W sobotni wieczór w Ogrodzie Dolnym posłuchamy muzyki filmowej w wykonaniu zespołu Impressione z sopranistką Mileną Lange, a w niedzielę wieczorem zobaczymy spektakl Latającego Teatru Sztuki Ciała pt. Pędy.

Informacje dodatkowe

Wstęp do ogrodów, na wystawy, pokazy,  atrakcje dla dzieci i spektakle jest wolny. Udział w spacerach edukacyjnych bezpłatny (obowiązują zapisy). Warsztaty malarstwa i kolażu z artystami są odpłatne (koszt 50,00 zł). Zgłoszenia w Punkcie Informacji: lub pod telefonem +48 22 35 55 170

Ogrody Królewskie czynne w godzinach:
Ogród Górny – 10.00–20.00
Ogród Dolny –10.00–22.00
Dni Ogrodów w godz. 10.00–19.00

czytaj więcej TUTAJ

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter