Róże kwitną dla Mam

Już wkrótce święto wszystkich Mam, najważniejszych osób w życiu człowieka.
Wszystkim Mamom życzymy pogody w sercu, ogromu miłości do swoich dzieci i całego świata, cierpliwości, wytrwałości oraz umiejętności zachowania spokoju w każdej sytuacji.
Dla Was Drogie Mamy zakwitły pierwsze róże w maju!

Róże kwitnące w maju

‘Canary Bird’ – jedna z najwcześniej kwitnących odmian. Krzewy obsypane  niezliczoną ilością niewielkich, żółtych kwiatów, sprawiają wrażenie jakby przysiadły na nich tysiące wiosennych motyli. Bordowo brązowe pędy pokryte są jasnozielonymi listkami podobnymi do akacji. Odmiana ta należy do róż najbardziej odpornych na choroby grzybowe i dobrze toleruje zacienienie. Odporne na mrozy, rozłożyste, silnie rosnące krzewy nadają się do tworzenia żywopłotów i pojedynczych nasadzeń.

‘Canary Bird’

Rosa spinosissima var. altaica  – gatunek opisany po raz pierwszy ok. 300 lat temu. Pochodzi z bardzo zimnego Ałtaju – na północnym wschodzie Rosji (Syberia), skąd została przywieziona do Europy przed 1820 rokiem. Róża ta jest jednym z rodziców róż wiosennych Kordesa (odmian ‘Frühlingsduft’, ‘Frühlingsgold’, ‘Frühlingsmorgen’, ‘Maigold’). Śliczna, wcześnie kwitnąca róża o kremowobiałych, dość dużych, pojedynczych kwiatach za złotym oczkiem.  Jesienią wiąże niewielkie, granatowoczarne, ciekawie wyglądające owoce. Zgrabne krzewy, o mocno kolczastych pędach, nadają się na nieformowane żywopłoty, może być też stosowana do nasadzeń naturalistycznych, parkowych itp. Polecana przez Szwedzkie Towarzystwo Miłośników Róż do sadzenia na północy Szwecji.

Rosa spinosissima var. altaica

‘Maigold’ – silna, zdrowa róża o rozłożystych, grubych pędach i dużych, półpełnych kwiatach w atrakcyjnym, miedziano-żółtym kolorze, które  przepięknie pachną. Kolczaste, bujne krzewy kwitną jeden raz, choć zdarza się jej powtarzać kwitnienie. Ciemnozielone, skórzaste liście są odporne na choroby grzybowe.  Można ją sadzić jako samodzielny krzew lub prowadzić przy podporach jako różę pnącą. Nieźle toleruje miejsca półcieniste.

‘Maigold’, fot. Ewa Jarmulak

‘Frühlingsduft’ – zachwycająca róża o dużych, silnie pachnących kwiatach, zmieniających barwę od pastelowo-różowej do kremowej, w zależności od fazy rozwoju i warunków. Krzewy rozłożyste, o łukowato przewieszających się pędach, zakwitają wcześnie i bardzo obficie – dorosłe krzewy zawiązują nawet do 1000 kwiatów. Niekiedy jesienią pojawiają się pojedyncze pąki. Nie ma wielkich wymagań, dobrze rośnie na każdym stanowisku, także w miejscach półcienistych i jest odporna na choroby.

‘Frühlingsduft’
‘Frühlingsduft’

‘Frühlingsgold’ – odmiana dekoracyjna i pełna wigoru, wcześnie zakwitająca wielką ilością, dużych, żółtych, pojedynczych kwiatów roztaczających cudny zapach po całym ogrodzie. Tworzy silne krzewy o łukowato wygiętych, kolczastych pędach. Jest zdrowa, wytrzymała i dobrze znosi półcień. Jesienią sporadycznie tworzy nieliczne kwiaty.

‘Frühlingsgold’, fot. Tomek Ciesielski

‘Aicha’ – odmiana uzyskana została w 1966 roku przez Petersena (Dania). Śliczna Rosa spinosissima, o złotożółtych, pachnących kwiatach z kontrastującymi pomarańczowoczerwonymi pręcikami. Po kwitnieniu zawiązuje granatowoczarne, drobne owoce. Odporna na choroby, a przede wszystkim na niskie temperatury. Pełne wigoru, swobodnie rosnące krzewy tej odmiany można sadzić pojedynczo i w grupach, a także tworzyć z nich luźne, nieformowane żywopłoty. Nadaje się do sadzenia przy drogach, o bardzo dużym natężeniu ruchu samochodowego i innych trudnych stanowiskach. W ostatnich latach, przy długiej, ciepłej jesieni, potrafi zakwitnąć po raz drugi.

‘Aicha’
‘Aicha’

Rosa spinosissima ‘Red Nelly’ – pochodząca z Finlandii Rosa pimpinellifolia zakwita wczesną wiosną uroczymi, szkarłatnymi kwiatkami ze złocistym, wyraźnym oczkiem. Niewielkie liście ładnie przebarwiają się jesienią i stanowią efektowny kontrast dla pojawiających się pod koniec lata drobnych, czarnych owoców. Odporność na mrozy, choroby, suszę i słabsze gleby to kolejne zalety tej uroczej róży, która wczesnym kwitnieniem potwierdza nadejście wiosny. Prezentowane zdjęcia zrobiono w prywatnym ogrodzie na północy Włoch.

Rosa spinosissima ‘Red Nelly’

‘Stanwell Perpetual’ – odmiana wyhodowana przez Lee of Bedfond (Anglia) w 1838 roku. Powtarzająca kwitnienie róża gęstokolczasta. Kwiaty w kolorze rozbielonego różu, mają cudownie łagodny, owocowy zapach. Są ładnie wypełnione, lekko spłaszczone, rozetowe. Przypominają motyle, które przysiadły wśród niewielkich, podobnych do akacji liści. Na listkach pojawiają się czasem bordowe cętki, których nie należy mylić z chorobą. Kwitnie praktycznie przez całe lato, do późnej jesieni. Toleruje półcień i kiepskie gleby, jest bardzo odporna na choroby grzybowe i niskie temperatury.

‘Stanwell Perpetual’

Rosa gallica ‘Complicata’ – jedna z najpiękniejszych róż francuskich o pojedynczych, dużych kwiatach, znana już w XVII wieku. Odmiana o prawie bezkolcowych pędach i niewielkich wymaganiach. Kwitnie obficie kilka tygodni, a jesienią zawiązuje owoce.

‘Nevada’ – odmiana ta została wyhodowana przez P. Dota (Hiszpania) w 1927 roku. Pomimo, że wyjściowy gatunek – R. moyesii – pochodzi z Chin, odmiana ta jest całkowicie mrozoodporna. Duże, półpełne kwiaty tej róży, pojawiają się w olbrzymiej ilości. Po raz pierwszy kwitnie bardzo obficie, natomiast jesienią pokazują się tylko pojedyncze kwiaty z tendencją do różowienia. Pędy ‘Nevady’ są praktycznie bezkolcowe, a bujne krzewy mają dość nieregularny pokrój. Może rosnąć na słabszych glebach i w lekkim cieniu.

‘Nevada’
‘Nevada’

‘Margueritte Hilling’ – odmiana została uzyskana przez Thomasa Hillinga w 1959 roku jako sport odmiany ‘Nevada’. Kwiaty duże, pojedyncze, różowe z żółtymi pręcikami, lekko pachnące, zawiązują się na pokaźnych krzewach w nieprawdopodobnych wprost ilościach. Po raz drugi zakwita znacznie mniej obficie.  Może rosnąć w półcieniu i na gorszych glebach. Praktycznie nie choruje i jest doskonale mrozoodporna.

‘Margaret Hilling’, fot. Dorota Szubierajska

‘Souvenir de Louis Lens®’– mieszaniec piżmowy, upamiętniający hodowcę róż Louisa Lensa. Pąki pomarańczowe rozwijają się w kwiaty w odcieniach żółci i różu, pięknie pachnące, zebrane w bardzo dużych bukietach (do 30 kwiatów na pędzie). Krzew wielokrotnie powtarza kwitnienie, aż do listopada. Uwagę zwracają również brązowo-czerwone, młode przyrosty i wyjątkowo zdrowe liście. Daje to wspaniały kontrast z jasnymi kwiatami.

‘Souvenir de Louis Lens®‘, fot. Maciej Lewandowski

tekst i zdjęcia Szkółka Róż Rosarium, poza zdjęciami podpisanymi nazwiskami autorów

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter