20 maja Dzień Pszczół

Światowy Dzień Pszczół, obchodzony od 2018 r., został ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii, a data to dzień urodzin wybitnego pszczelarza słoweńskiego Antona Janšy. Celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla nich.

Malejąca populacja wielu gatunków owadów zapylających – przede wszystkim pszczół – jest jednym z kluczowych dla bioróżnorodności problemów. Ponad 87 proc. gatunków roślin na świecie jest zapylanych m.in. przez pszczoły. Powodem ich ginięcia jest nieprawidłowe i zbyt częste stosowanie środków ochrony roślin, wywołujące ich zatrucie.

Chronić pszczoły może każdy z nas!

Najprostsze sposoby ich ochrony to:

  • goszczenie ich w swoim ogrodzie;
  • dbanie o środowisko naturalne;
  • pozostawianie w ogrodzie choć części nieskoszonego trawnika, gdzie można założyć kwietną łąkę;
  • sadzenie lub sianie roślin miododajnych o różnych terminach kwitnienia;
  • niewypalanie traw ani łodyg i kwiatów zeszłorocznych – wiele gatunków owadów właśnie tam się kryje;
  • ustawianie dla nich (szczególnie w słoneczne dni) miejsc z wodą, popularnie zwanych poidełkami, zawierających drobne kamyczki lub żwirek, aby owady mogły spokojnie się napić bez zagrożenia moczenia skrzydełek.

Czytaj więcej Tutaj

Róże to kwiaty uwielbiane przez pszczoły, lecz są odmiany szczególnie dla nich atrakcyjne. Przykładem są róże wyhodowane w firmie Rosen Tantau.

Bee’s Paradise® Bicolor

Wytrzymała, odporna na choroby, samoczyszcząca róża, z grupy wabiących pożyteczne owady – Bee’s Paradise czyli Bienenweide Rosen. Malinowo różowe kwiatki z jasnym środkiem i żółtymi pręcikami wyglądają uroczo i cieszą oczy przez cały sezon.

Bee’s Paradise® Pink

Róża z certyfikatem ADR, z grupy wabiących pożyteczne owady – Bee’s Paradise czyli Bienenweide Rosen. Wyraźny, neonowy kolor, kwiaty, pojawiające się przez cały sezon, zebrane w duże kwiatostany i doskonała odporność na mączniaka prawdziwego i czarną plamistość, to główne zalety tej odmiany.

Bienenweide Ivory®

Róża okrywowa z grupy wabiących pożyteczne owady – Bee’s Paradise czyli Bienenweide Rosen. Jedna z najbardziej odpornych odmian z całej serii, kwitnie nieprzerwanie do późnej jesieni. Kwiaty w kolorze kości słoniowej pięknie kontrastują z ciemnozielonymi, błyszczącymi liśćmi. Może być sadzona do skrzynek, gazonów i donic. Ze względu na niewysoki i kompaktowy pokrój idealnie nadaje się na obwódki rabat.

Bienenweide Mango®

Odmiana wyhodowana i wprowadzona w firmie Rosen Tantau w 2021 roku. Wyjątkowy, żółto-pomarańczowy kolor tej róży, przypomina dojrzałe mango. Przez większość sezonu obsypana jest kulistymi kwiatkami, które posiadają bogaty w pylniki środek, do którego chętnie zaglądają pszczoły.

PTR

zdjęcia: Szkółka Róż Rosarium

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter