Zakwitła Marszanila!

W szklarni Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie kwitnie róża ‘Marechal Niel’ popularnie zwaną “Marszanilą”. Tadeusz Kurek, niestrudzony popularyzator tej odmiany, która towarzyszyła naszym dziadkom i pradziadkom we wszystkich ważniejszych momentach ich życia, a ze względu na swój niezwykły zapach, czarowała i czaruje do dzisiaj. Jest to róża, w polskich warunkach klimatycznych, przeznaczona do ogrodów zimowych. Niestety nie przetrwa mrozu, musi być przechowywana we wnętrzu. Ci którzy dysponują odpowiednimi warunkami zostaną wynagrodzeni możliwością podziwiania już w marcu kwitnącej róży, a ci, którzy nie mają takiej możliwości mogą udać się do Ogrodu Botanicznego.

Pan Tadeusz Kurek w 2020 r. podarował Ogrodowi Botanicznemu w Warszawie krzew Marszanili, który wyglądał jak na poniższym zdjęciu.

fot. róża ‘Marechal Niel’ – w środku,

Minęło 2 lata i róża w dniu 30 marca 2023 r. wygląda zupełnie inaczej. Niech będą one zachętą dla wszystkich, którzy mają warunki, aby zaopiekować się Marszanilą! Niestety zapachu nie da się udostępnić.

PTR, zdjęcia Tadeusz Kurek

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter