Róże do pojemników – radzi Rosarium

Jakie róże wybrać do pojemników i jakich zasad przestrzegać przy ich pielęgnacji – radzi Szkółka Róż Rosarium.

Niespotykana różnorodność odmian w obrębie rodzaju Rosa, pozwala na posadzenie krzewów różanych nawet na bardzo niewielkiej powierzchni (np. przy domku szeregowym) lub do pojemników, którymi możemy udekorować bal­kon, taras, patio czy kawiarniany ogródek. Odmian nadających się do donic można wybrać naprawdę sporo. Istotne jest, aby były to róże niezbyt silnie rosnące, odporne na choroby i jak najdłużej kwitnące. Dodatko­wym atutem jest oczywiście zapach. Bardzo dekoracyjnie prezentują się w donicach róże pienne (sztamowe). Jeżeli chodzi o róże pnące, to niemiecka firma Rosen Tantau wprowadziła na rynek serię wartych polecenia, miniaturowych odmian pnących przeznaczonych do donic – Starlet®- Rosen.

Pojemnik dla róży

Wybierając pojemnik powinniśmy pamiętać, że róże korzenią się głęboko, a więc wy­sokość donicy nie powinna być mniejsza niż 40-45 cm, a w przypadku silniej rosnących odmian możliwie jak największa. Materiał z jakiego zrobione są donice nie ma istot­nego znaczenia – może to być ceramika, tworzywo, drewno lub beton, najważniejsze, aby pojemnik ładnie komponował się z otoczeniem.

Wymagania róży w donicy

Wymagania krzewów w donicach nie różnią się zasadniczo od tych posadzonych w gruncie, jednak dla utrzymania ich w dobrej kondycji, ważne jest przestrzeganie kil­ku istotnych zasad.

 • Na dnie pojemnika powinna znaleźć się warstwa lekkiego drenażu, np. z keramzytu oraz otwory pozwalające na odpływ nadmiaru wody podczas podlewania.
 • Podłoże dla róż powinno być lekkie, przepuszczalne i zasobne w składniki pokarmo­we, warto więc przy sadzeniu dodać do niego wieloskładnikowy nawóz mineralny o przedłużonym działaniu typu substral oraz nieco obornika granulowanego bydlęce­go. W kolejnych latach należy pamiętać o regularnym zasilaniu krzewów nawozami wieloskładnikowym z mikroelementami. Można też stosować nawozy organiczne np. Agrohumus. Wczesną wiosną , korzystnie jest poluzować i wymienić wierzchnią war­stwę ziemi w donicy.
 • Niezwykle ważne dla roślin w pojemnikach jest regularne nawadnianie. Dopuszczenie do przesuszenia bryły korzeniowej, zwłaszcza w upalny dzień, może mieć opłakane skutki. Częstotliwość podlewania zależy od pogody, ale dawka wody powinna być so­lidna, aby dobrze nasączyć całą bryłę korzeniową.
 • Na zimę, najlepiej przenieść donice do chłodnego pomieszczenia, w którym tempe­ratura nie przekracza 5°C. Kilkustopniowy mróz, a także skąpe oświetlenie nie zaszkodzi krzewom znajdującym się w stanie spoczynku. W tym czasie, ograniczamy także podlewanie, poprzestając na niewielkiej ilości wody, jeżeli temperatura wzrasta powyżej 5°C. Pojemniki wystawiamy na zewnątrz, kiedy tylko pozwoli na to aura i minie niebezpie­czeństwo silniejszych mrozów. Jeżeli jest taka możliwość, dobrze jest to robić począt­kowo tylko w dzień, aby krzewy się zahartowały.
 • W przypadku większych pojemników i gazonów, kiedy nie ma możliwości schowania ich na zimę do pomieszczenia, należy bardzo dokładnie zabezpieczyć donicę płytami styropianu lub balotami ze słomy, a pędy owinąć matami trzcinowymi, słomianymi, stroiszem iglastym lub w ostateczności włókniną.
Odmiany róż do pojemników

Lola®
Róża o słodkim zapachu i kolorze kwiatów przypo­minającym dojrzałe wiśnie. Jej niewątpliwą zaletą jest zdolność do samooczyszczania i podwyższona zdrowotność. Dorasta do 2 m.

  Lola®, źródło: Szkółka Róż Rosarium

  Eva®
  Niebywale efektowna i zdrowa odmiana, o czysto różowych i bardzo trwałych kwiatach, pojawiają­cych się przez cały sezon. Dorasta do 1,8 m.

  Eva®, źródło: Szkółka Róż Rosarium

  Melina®
  Niewielka odmiana pnąca o pięknym zapachu i fiole­towym kolorze, przypominającym róże historyczne. Niezwykle odporna na choroby grzybowe, rośnie do 2 m.

  Melina®, źródło: Szkółka Róż Rosarium

  Carmen®
  Przyciągająca uwagę róża pnąca o drobnych poma­rańczowych, bardzo trwałych kwiatkach. Kwitnie nieprzerwanie do jesieni. Może osiągnąć wysokość ponad 2 m.

  Carmen®, źródło: Szkółka Róż Rosarium

  Alina®
  Wyjątkowo delikatna, a jednocześnie pełna wigoru róża pnąca o porcelanowo kremowych, kwiatach pojawiających się na łodygach w formie niewielkich bukietów. Dorasta do 2 m.

  Alina®, źródło: Szkółka Róż Rosarium

  Lizzy®
  Kwiaty w słonecznym, bursztynowym odcieniu to wyróżniająca cecha tej docenionej na wielu konkur­sach odmiany pnącej. Osiąga wysokość 1,8 m.

  Lizzy®, źródło: Szkółka Róż Rosarium

  Nathalie®
  Karminowoczerwona piękność wśród niewielkich róż pnących. Charakteryzuje się szybkim wzrostem i bardzo gęstym ulistnieniem, dorasta do 1,8 m..

  Nathalie®, źródło: Szkółka Róż Rosarium
  Róże pienne

  Najefektowniejsze róże pienne (szczepione na pniu) to odmiany o kaskadowej budo­wie korony i zwisających pędach. Dobrym przykładem są odmiany: ‘Super Dorothy’ i ‘Super Excelsa’. Idealnie wkomponowują się w niewielkie przestrzenie małych ogrodów.

  ‘Super Dorothy’ , źródło: Szkółka Róż Rosarium
  Róże okrywowe i rabatowe

  Grupa odmian o niewielkich wymaganiach, dobrej zdrowotności i małych rozmiarach.

  Bienenweide Weiss® – jedna z niezastąpionych od­mian z serii róż miododajnych firmy Rosen Tantau. Kwitnie nieprzerwanie do mrozów, idealnie dopa­sowuje się do innych roślin na niewielkich rabatach.

  Bienenweide Weiss®, źródło: Szkółka Róż Rosarium

  Amulett® – intensywnie kwitnąca przez cały sezon róża rabatowa o niewielkich rozmiarach. Świetnie znosi pełne słońce oraz inne niekorzystne warunki pogodowe.

  Amulett®, źródło: Szkółka Róż Rosarium

  Inka® – oryginalna róża o rozetkowatych, pełnych i samo­czyszczących się kwiatach i błyszczących liściach. Utrzymuje stały miodowy kolor niezależnie od pogody.

  Inka®, źródło: Szkółka Róż Rosarium

  tekst i zdjęcia: Szkółka Róż Rosarium

  Spodobał Ci się ten artykuł?

  Udostępnij na Facebook
  Udostępnij na Twitter