Jak sadzić róże w pojemnikach

Róże to najbardziej lubiane kwiaty ogrodowe. Mnogość odmian daje niekończące się możliwości aranżacji z innymi roślinami. A ciągłość kwitnienia przez cały okres wegetacyjny od czerwca do listopada zachęca do ozdabiania nimi naszych miejsc wypoczynku. Wiele róż będzie dobrze rosło w doniczkach – wystarczy zapewnić im odpowiednią pielęgnację. Do wyboru mamy setki odmian, od kompaktowych róż okrywowych i rabatowych poprzez większe róże krzaczaste aż do róż pnących.

Jakie warunki należy spełnić przy sadzeniu róż w doniczkach?

Stanowisko
Wybieramy miejsce nasłonecznione przez min. 5-6 godzin dziennie. Idealna będzie wystawa południowo-wschodnia z lekkim ocienieniem po południu. W takich warunkach kwiaty dłużej się utrzymują na krzewie i nie są narażone na przegrzanie w popołudniowym upale.

Donice
Kupujemy największą donicę, na jaką mamy miejsce, aby korzenie swobodnie się rozrastały i ziemia jak najdłużej utrzymywała wilgoć. Dla najmniejszych róż miniaturowych i okrywowych donice powinny mieć przynajmniej 30 cm wysokości i szerokości. Dla wyższych odmian rabatowych i krzaczastych – odpowiednio 40-50 cm, a dla pnących 60 cm lub więcej.

róża ‘Leonardo da Vinci’, fot. Krzysztof Bujarek
róża ‘James Galway’, fot. Karolina Latecka
róża ‘‘Sangerhäuser Jubiläumsrose’, fot. Teresa Dudek-Bujarek
donice odpowiednie dla róż, fot. Renata Krochmal

Podłoże
Używamy ziemi do roślin kwitnących z dodatkiem gliny, kompostu i obornika (np. obornik granulowany). Unikamy substratów wyłącznie torfowych, które bardzo szybko wysychają i przemarzają zimą.  

Podlewanie i nawożenie
Do obfitego kwitnienia róże wymagają regularnego nawożenia. Potrzebują głównie azotu, fosforu i potasu oraz mikroelementów. Wygodną metodą jest domieszanie do gleby nawozów otoczkowanych – długo działających. Wtedy podlewamy samą wodą a nawóz uwalnia się systematycznie przez cały sezon. Możemy też użyć nawozów rozpuszczalnych w wodzie. Nawóz rozpuszczamy w konewce i zasilamy róże raz na tydzień. Dla polepszenia życia glebowego stosujemy również środki ekologiczne z pozytywnymi mikroorganizmami, które pomagają różom w walce ze szkodnikami.

Cięcie
Aby róże wydawały kwiaty kilka razy w sezonie musimy przycinać je po każdym kwitnieniu. Obcinamy przekwitłe kwiatostany wraz z dwoma liśćmi poniżej.

Szkodniki i choroby
W ciepłych miejscach przy gorących ścianach lubią żerować skoczki i mszyce. Regularnie sprawdzamy kondycję naszych róż i stosujemy środki ochrony. Łatwo odstraszymy szkodniki opryskując krzewy środkami ekologicznymi, np. wywarem z czosnku lub roztworem sody. Środki z miedzią i siarką oraz mączka skalna skutecznie ochroni liście przed chorobami róż np. mączniakiem i plamistością.

róża ‘Pashmina®’, fot. Katarzyna Cholewińska

Ewa Jarmulak

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter