“Warszawa w kwiatach” -akcja ukwiecania miasta

39. edycja Konkursu Warszawa w Kwiatach” – 1 miejsce w kategorii balkony, loggie i okna, fot.Tomek Kaczor, źródło https://zzw.waw.pl

W 2023r. przypada 40. edycja konkursu “Warszawa w Kwiatach”, którego organizatorem jest Zarząd Zieleni miasta stołecznego Warszawy. Polskie Towarzystwo Różane  będzie wspierać mieszkańców Warszawy w tym roku, zachęcając ich do wykorzystania większej ilości róż w kompozycjach kwietnych. Będziemy prezentować odmiany róż nadające się do uprawy w donicach i w niewielkich ogrodach, sposoby ich pielęgnacji, aby pięknie wyglądały przez cały sezon. W Warszawie projektowane jest urządzenie jedynej w swoim rodzaju różanki, która powinna przynieść mieszkańcom wiele radości, dlatego może uda się zachęcić Warszawiaków także do posadzenia większej ilości Królowej Kwiatów w najbliższym otoczeniu czyli na balkonach, ogródkach przydomowych.  Zarząd Zieleni, podobnie jak w zeszłym roku, ogłosi konkurs na najpiękniejsze ukwiecenia. Finał akcji, wręczenie nagród nagrodzonym i wielki festyn dla mieszkańców Warszawy przewidziany jest pod koniec sierpnia – szczegółowe  informacje będą opublikowane na stronie Zarządu Zieleni m. st.Warszawy.
Obecnie posiadacze tarasów, balkonów, ogródków działkowych, planują już wiosenne nasadzenia, a gdy nadejdzie wiosna ruszą na zakupy, dlatego   postaramy się w najbliższym czasie skoncentrować na poradach dotyczących odmian róż odpowiednich do nasadzeń doniczkowych.
Przypomnijmy jak było w zeszłym roku, podczas 39. edycji konkursu „Warszawa w Kwiatach”. Przysłano ok. 200 zgłoszeń, a mieszkańcy mogli rywalizować w siedmiu kategoriach.

Kategoria balkony, loggie i okna

1. miejsce Lidia Lorek (Ursynów)
2. miejsce Maciej Sawicki (Praga-Południe)
3. miejsce Paulina Adamczyk (Wola)

1. miejsce, fot.Tomek Kaczor, źródło https://zzw.waw.pl
2.miejsce, fot.Tomek Kaczor, źródło https://zzw.waw.pl
Kategoria ogrody i ogródki przydomowe

1. miejsce Agnieszka Mikołajczuk (Ursynów)
2. miejsce Monika Mika (Białołęka)
3. miejsce Jolanta i Adam Paszkiewicz (Targówek)

1. miejsce, fot.Tomek Kaczor, źródło https://zzw.waw.pl
2. miejsce, fot.Tomek Kaczor, źródło https://zzw.waw.pl
3. miejsce, fot.Tomek Kaczor, źródło https://zzw.waw.pl

czytaj więcej – Tutaj

We wszystkich nagrodzonych nasadzeniach zwraca uwagę bujność roślin, ich różnorodność, co pokazuje, że ludzie czują się lepiej w otoczeniu zieleni i kwiatów, tęsknią do nich, zwłaszcza w dużych miastach pełnych betonowych budynków i zatłoczonych ulic. Jednocześnie niewielkim kosztem sami sobie mogą poprawić komfort życia, poprzez możliwość odpoczynku wśród roślin – potrzeba jedynie trochę własnej inicjatywy, czasu i chęci.

Róże w donicach

Poniżej kilka przykładów róż, które doskonale czują się w donicach, pięknie wyglądają i można polecić je jako inspirację do tworzenia nasadzeń w pojemnikach z różą w roli głównej.

róża angielska, nostalgiczna ‘James Galway’, wyhodowana przez Davida Austina; to róża nazwana na cześć słynnego irlandzkiego flecisty, odporna na choroby, nadająca się także do półcienia, prawie bezkolcowa, niewysoka róża pnąca, fot. Karolina Latecka
róża pnąca rodem z Francji ‘Bienvenue’, której kwiaty pięknie pachną, fot. K. Latecka
miniaturowa róża mchowa ‘Scarlet Moss’ i róża ‘Red Friendship’ posadzone w jednej donicy, fot. Ewa Jarmulak
róża ‘Leonardo da Vinci’, to jedna z najbardziej lubianych odmian, przypominająca urodą starych róż, obficie kwitnie i jest odporna na choroby, może rosnąć w słońcu i półcieniu, fot. Teresa Dudek-Bujarek
róża ‘Leonardo da Vinci’, fot. Krzysztof Bujarek
róża ‘Sangerhäuser Jubiläumsrose’, róża nazwana imieniem najsłynniejszego ogrodu różanego na świecie “Europa Rosarium”, w 100-letnią rocznicę jego powstania, bardzo odporna na choroby grzybowe, zdrowa o pięknym, słodkim zapachu, fot. Teresa Dudek-Bujarek.

Ciąg dalszy inspiracji dla różanych nasadzeń w pojemnikach wkrótce.

PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter