Astrid Lindgren, Emily Bronte, Colette – Kobiety I Róże

Trzy kobiety pióra – znane, cenione i odważne  oraz trzy róże nazwane ich imieniem – mocne, odporne, o pięknych kwiatach. Gdyby ktoś chciał szukać natchnienia w ogrodzie do napisania książki, eseju, czy choćby listu, to na pewno je znajdzie w takim towarzystwie. Skoro samo siedzenie na kamieniu, pod lipą  w Czarnolesie, przy dworze należącym kiedyś do Jana Kochanowskiego, ma pomóc poetom w twórczości, to jak można wątpić w pomoc duchową tych niezwykłych kobiet … i nie trzeba nigdzie jechać, jeśli tylko zakupimy odpowiednie krzewy róż i posadzimy je blisko tarasu lub miejsca, gdzie pracujemy twórczo.

Astrid Lindgren

Astrid Lindgren (1907-2002) szwedzka pisarka, autorka wielu książek dla dzieci i młodzieży m. innymi „Dzieci z Bullerbyn” (1947) i szczególnie znanej i lubianej w Polsce  „Pippi Pończoszanki” (1945), którą sfilmowano w 1969r., a film „Pippi Langstrumpf” stał się przebojem. 9-letnia dziewczynka o nadzwyczajnej sile, ekscentryczna, obdarzona niezwykłymi mocami oraz jej koń i małpka, to główni bohaterowie. Pozytywnie nastawiona do świata Pippi, niemal kipi energią, a jej fantazja jest nieposkromiona. Książki o Pippi są największym szwedzkim bestsellerem wszech czasów dla dzieci.
Astrid Lindgren była niezwykle zdolna i chociaż pochodziła z rodziny chłopskiej, to już w wieku 7 lat rozpoczęła naukę, a gdy miała 13 lat jej wypracowanie ukazało się drukiem w gazecie. Fakt, że w młodym wieku zaszła w ciążę spowodował, że jej życie były burzliwe i często zmieniała miejsce zamieszkania. Dożyła późnej starości, kiedy bardzo pochłaniały ją sprawy społeczne i walka o lepsze traktowanie zwierząt.

Astrid Lindgren, źródło www.mamadu.pl
Astrid Lindgren z bohaterką fimu “Pippi Langstrumpf”
róża ‘Astrid Lindgren’, fot. Maciej Lewandowski
róża ‘Astrid Lindgren’, fot. Maciej Lewandowski

‘Astrid Lindgren’ odmiana wyhodowana w Danii w 1991 roku. Bardzo odporna na choroby i warunki atmosferyczne, łatwa w uprawie. To róża, która zachwyca nie tylko swym malinowym zapachem, ale także wesołym, różowym kolorem. Kwiaty półpełne o średnicy do 7 cm. Krzew osiąga spore rozmiary i może rosnąć jako soliter.

Emily Brontë

Emily Brontë (1818-1848) angielska poetka i pisarka, autorka “Wichrowych Wzgórz”. Wychowywała się wspólnie z dwiema siostrami Anne i Charlotte oraz bratem, którzy również byli uzdolnieni literacko. Jej siostra Charlotte jest autorką książki “Dziwne losy Jane Eyre”. Obie książki były wydane pod pseudonimami o nazwisku Bell, mniej więcej w tym samym czasie, co powoduje dzisiaj spekulacje, co do ich autorstwa.

źródło www.britannica.com
‘Emily Brontë’®, fot. www.davidaustinroses.com
‘Emily Brontë’®, fot. www.davidaustinroses.com

‘Emily Brontë’®, odmiana wyhodowana w Wielkiej Brytanii przez Davida Austina  w 2018 roku,  wyjątkowo piękna, o charakterystycznych, zgrabnych, płaskich, pełnych kwiatach o średnicy 10 cm.  Kwiaty barwy delikatnego różu, przybierające odcień moreli w centrum, mają silny zapach starych róż z nutą cytryny i grejpfruta. Kwitnie od czerwca do października. Krzewy tej róży są silne i zdrowe, o wzniesionym pokroju. Dobrze toleruje niewielki półcień.  Bardzo uniwersalna odmiana, nadająca się na niskie żywopłoty, na rabaty i do pojemników.

Colette

Colette, a właściwie Sidonie-Gabrielle Colette (1873-1954), francuska pisarka, skandalistka, feministka, znana przede wszystkim z serii książek o Klaudynie, o charakterze autobiograficznym. Mąż Gabrielle, Gauthier-Villars, mało zdolny pisarz, znany jako Willy, wprowadził ją w świat artystyczny, zwłaszcza literatury. Okazało się, że Gabrielle jest utalentowana literacko i jej pierwsze teksty, opowieści z czasów szkolnych, mąż opublikował pod swoim nazwiskiem. Po rozstaniu z mężem jej życie było burzliwe, pełne skandali, nacechowane walką o prawa kobiet.

Colette, źródło www.vogue.pl
‘Colette’, fot. Ewa Jarmulak
‘Colette’, fot. Maciej Lewandowski
‘Colette’, fot. Maciej Lewandowski

‘Colette’, synonim ‘John Keats’ (pod tą nazwą jest dostępna w Polsce) róża parkowa z grupy Romantica Rose, wyhodowana przez Meillanda w 1994 roku. Róża zdrowa i odporna na choroby, może rosnąć w półcieniu. Liście ciemno zielone wspaniale kontrastują z jasnymi kwiatami niezwykłej urody. Są średniej wielkości, bardzo pełne, bo ponad 100 płatków, w kolorze jasnego różu i brzoskwini o intensywnym zapachu herbatnim. Pojawiają się w pękach po kilka na pędzie. Ta odmiana kwitnie przez całe lato do jesieni, z krótką przerwą po pierwszym kwitnieniu. Powtarza kwitnienie słabiej niż podczas głównego kwitnienia w czerwcu. Ewa Jarmulak, ekspert PTR, ma ‘Colette’ w swoim ogrodzie i napisała, że jej 3-letni krzew kwitł w czerwcu i lipcu ponad 4 tygodnie, wydając ponad 300 kwiatów, co jest prawdziwym rekordem wśród jej róż parkowych.
Dość sztywny, wyprostowany krzew, osiąga wysokość do 2 m i szerokość 1 m. Jednak ‘Colette’ wymaga czasu, aby się zadomowić w ogrodzie i w pierwszym roku może nie kwitnąć aż tak obficie – trzeba cierpliwie poczekać, ale warto.

krzew ‘Colette’, fot.Ewa Jarmulak
krzew ‘Colette’ w ogrodzie Ewy Jarmulak, fot. Ewa Jarmulak
krzew ‘Colette’ w ogrodzie Ewy Jarmulak, fot. Ewa Jarmulak

opracowała Renata Krochmal, PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter