Marilyn Monroe, Ingrid Bergman, Audrey Hepburn – Kobiety I Róże

Trzy legendy kina, trzy kobiety i … trzy róże. Aktorki stały się inspiracją dla hodowców, którzy swym najpiękniejszym nowym odmianom róż nadali ich imiona. Teraz, mając je w ogródku, można przyciąć ‘Ingrid Bergman’, czy uszczyknąć swoją ‘Marilyn Monroe’ … brzmi ciekawie.
To, że kobiety kochają róże wiadomo od dawna, a stereotyp kobiety lubiącej róże potwierdza popularna piosenka Sanah rozpoczynająca się od słów „Lubiła róże i śpiewała jazz„.
Zbliża się 8 marca, czyli “Dzień Kobiet”, dlatego warto przypomnieć sławne kobiety, które są imienniczkami wspaniałych odmian róż.

Marilyn Monroe

Marilyn Monroe (1926-1962) amerykańska aktorka, piosenkarka, seksbomba, ideał kobiecości lat 50. i 60., a dla niektórych również i dzisiaj. Ze względu na przedwczesną śmierć pozostała młoda i piękna na wieki.

Marilyn Monroe, fot. wikimedia

‘Marilyn Monroe’, fot. rosarium.com.pl

‘Marilyn Monroe’ – róża wielkokwiatowa, mieszaniec herbatni, pochodząca z USA, wyhodowana przez Toma Carrutha w 2002 roku i zarejestrowana przez firmę Weeks Roses.
Róża nosząca imię amerykańskiej gwiazdy filmowej – podobnie jak Marilyn Monroe, zachwyca subtelną urodą, wdziękiem i magicznym czarem. Zmysłowe, duże, doskonale uformowane morelowe kwiaty o kremowej konsystencji, otwierając się przybierają delikatny, zielonkawy odcień. Łagodny, cytrusowy zapach doskonale harmonizuje z powabnym wyglądem. Kwitnie obficie i nieprzerwanie przez cały sezon. Krzewy o fantastycznym wigorze, silne, wyprostowane, bardzo gęste są odporne na choroby. Doskonale znosi silne upały i słońce, nadzwyczaj trwała na krzewie i po ścięciu do wazonu

Ingrid Bergman

Ingrid Bergman (1915-1982), szwedzka aktorka filmowa i teatralna, zdobywczyni 3 Oscarów, znana z ról w Hollywood, ale największą sławę i popularność zawdzięcza filmowi „Casablanka” z 1942r., gdzie jej partnerem był Humphrey Bogart.

Ingrid Bergman w “Casablance”, fot. wikimedia

‘Ingrid Bergman’ mieszaniec herbatni, róża wielkokwiatowa o zachwycających urodą pełnych, wielkich, aksamitnie czerwonych kwiatach, których średnica dochodzi do 14 cm. Kwitnie od czerwca do października. Najładniej prezentują się kwiaty mniejsze, o średnicy ok. 10 cm. Wzrost rośliny jest silny, krzew szybko się rozgałęzia, a łodygi zakończone kwiatami wyraźnie wystają ponad poziom ciemnych, skórzastych liści. To jedna z najodporniejszych na mróz i choroby grzybowe odmian czerwonych róż! Zatem jeśli chcemy mieć w ogrodzie prawdziwą gwiazdę, to warto postarać się o ‘Ingrid Bergman’.
Róża wyhodowana w Danii przez Pernille i Mogens Olesen i wprowadzona do sprzedaży przez  firmę Poulsen Roses w 1984 roku lub 1986 w zależności od źródła. Wielokrotnie nagradzana w konkursach różanych prestiżowymi nagrodami.

‘Ingrid Bergman’, fot. Ewa Jarmulak

Audrey Hepburn

Audrey Hepburn (1929-1993) brytyjska aktorka, ikona mody i stylu, a pod koniec życia także działaczka humanitarna. W 1953 r. zagrała w komedii romantycznej „Rzymskie Wakacje”, filmie który przyniósł jej wiele nagród, ale też niezwykłą popularność. Fabuła to przygody młodej, sfrustrowanej księżniczki Anny (Hepburn), znudzonej sztywnymi regułami i towarzyszącą dworskim wizytom etykietą, która wymyka się potajemnie z terenu ambasady i przez jeden dzień zwiedza Rzym w towarzystwie amerykańskiego dziennikarza Joe Bradleya  (Gregory Peck). Bohaterka jest uroczą, filigranową dziewczyną, zupełnie inną niż do tej pory lansowane w Hollywood gwiazdy filmowe.
W 1961 r. zagrała w kultowej komedii „Śniadanie u Tiffany’ego” i to z tego filmu pochodzi słynna piosenka „Moon River”, a moment jej wykonania przy otwartym oknie, w blasku księżyca, przeszedł do historii kina. Podobnie do historii, ale mody, przeszła „mała czarna”, czyli typ sukienki, którą nosiła aktorka w filmie.

Audrey Hepburn w filmie “Śniadanie u Tiffany’ego”, fot. www.britannica.com

‘Audrey Hepburn’ syn. ‘Joan’s Desire’ to mieszaniec herbatni,  a jej hodowcą jest Amerykanin Jerry Twomey (1991), a miejscem narodzin Kalifornia. Krzew osiąga wysokość do 110 cm, a kwiaty są delikatne, biało-,różowe, o średnicy ok. 10 cm. Zdaniem Jacka Kondratowicza – który może się pochwalić, iż jest właścicielem krzewu ‘Audray Hepburn’ w swoim ogrodzie i ma doświadczenie w jej uprawie – jest to róża nieco podatna na mączniaka, a jej cechą szczególną jest dość osobliwy zapach kwiatów, niekoniecznie podobający się wszystkim miłośników róż, gdyż przypomina …  terpentynę. Mimo to ‘Audrey Hepburn’ jest ciągle jedną z najbardziej lubianych róż w Ameryce.

‘Audrey Hepburn’, fot. Jacek Kondratowicz
‘Audrey Hepburn’, fot. Jacek Kondratowicz
‘Audrey Hepburn’, fot. Jacek Kondratowicz
Audrey Hupburn w filmie “Rzymskie wakacje”, fot. www.britannica.com
Audrey Hupburn w swoim własnym ogrodzie przy domu La Paisible w Szwajcarii, fot. z książki Luki Dottiego “Audrey w domu” Harpercollins Publishers/Wydawnictwo Literackie, źródło www.gazeta.wyborcza.pl

opracowanie Renata Krochmal, PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter