Róże dla Babci i Dziadka

Zbliża się Święto naszych ukochanych bliskich – Babci i Dziadka.  To osoby zasługujące na szczególną troskę i miłość, gdyż Dziadkowie uczestniczą w procesie wychowywania wnuków w sposób zupełnie inny niż rodzice. Rozpieszczają je, dogadzają, zawsze mają dla nich czas, nigdy nie są znudzeni pomysłami młodych ludzi i ich twórczością artystyczną, obsypują prezentami oraz gotują najlepsze potrawy, które pamięta się do końca życia i ciągle szuka zapamiętanych smaków dzieciństwa.
Osoby w podeszłym wieku chętnie zajmują się ogródkiem, uprawiają warzywa dla swoich milusińskich, ale też i dbają o piękne, dorodne kwitnące  kwiaty, które zazwyczaj ścinają do wazonów, aby cieszyć się ich pięknym widokiem i zapachem.

Pamiętajmy o naszych Babciach i Dziadkach i podarujmy im róże, które znają z dawnych ogrodów swojej młodości – niech wrócą pamięcią do tych czasów. W lecie, kiedy róże zakwitną, zawsze będą im przypominać o wnukach. Starsze osoby często lubią łączyć przyjemne z pożytecznym, czyli płatki róży przerobić na pyszne konfitury – nadzienie do pączków, albo wysuszyć je i parzyć herbatę różaną w zimie, zaś owoce róży przerobić na sok do deserów różanych.

Poniżej proponujemy odmiany róż, które na pewno ucieszą naszych Dziadków – piękne i pachnące.
Róże można zamówić w szkółkach różanych PTR, zostaną dostarczone kiedy ruszy sezon, zaś na razie dać piękną kartkę z wizerunkiem wybranej dla nich kwitnącej odmiany.

Róże dla Babci i Dziadka

Rosa x alba ‘MAXIMA’, róża biała, znana przed 1500 r., kwiaty pełne, luźno wypełnione, mocno pachnące, białokremowe. Kwitnie latem bardzo obficie na dwuletnich i starszych pędach.
‘CELSIANA’, róża damasceńska o mocno pachnących kwiatach w kolorze białym i różowym.
Rosa x centifolia ‘BULLATA’ – róża stulistna o oryginalnych liściach przypominających liście sałaty, o zapachu bardzo silnym, niemal odurzającym.
“COMTE de CHAMBORD’ róża portlandzka o wspaniałym zapachu róż damasceńskich.
‘GREAT WESTERN’, róża burbońska, kwiaty purpurowe, bardzo pełne, wyjątkowo mocno pachnąca; płatki i owoce doskonałe na konfitury różane.
‘HENRI MARTIN’, róża mchowa, kwiaty purpurowe, silnie pachnące, półpełne; płatki doskonałe na konfitury różane. 
‘ISPAHAN’, stara róża damasceńska, o silnym zapachu, używana do wyrobu przetworów różanych i perfum.
‘JACQUES CARTIER’, Jedna z najpiękniejszych odmian róż portlandzkich o pachnących kwiatach, znosząca półcień; Płatki do wykorzystania na konfitury różane.
‘KOSZUTY’, róża damasceńska
Rosa x alba ‘MINETTE’, róża biała, bardzo odporna na choroby, duże, jasnoróżowe, pełne kwiaty, mocno pachnące; płatki do wykorzystania na konfitury różane.
‘ROSE DE RESCHT’, portlandzka róża damasceńska, która kwitnie aż do jesieni; odmiana mrozoodporna i całkowicie bezproblemowa w uprawie. Płatki do wykorzystania w przetworach różanych.

Odmiany róż wybrała Ewa Jarmulak, ekspert PTR, ze szkółki ROZARIUM

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter