Iluminacje OB we Wrocławiu z 2021r. nagrodzone

Iluminacja Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego we Wrocławiu przygotowana w 2021 r. została wyróżniona w prestiżowym, międzynarodowym konkursie LIT Lighting Design Awards.

Poniżej projekt zgłoszony do konkursu.

Iluminacja jest przykładem więzi emocjonalnych jakie mogą powstać między miastem, naturą i ludźmi. Podstawą tworzenia ciekawych scenerii w ogrodzie są rośliny, które, w zależności od iluminacji mogą wyglądać romantycznie lub groźnie. Wzmocnienie światłem niektórych elementów powoduje, że powstają wielkie kolorowe płaszczyzny, czy tajemnicze korytarze. Efekty można osiągnąć odpowiednim stopniem naświetlenia, kontrastami świetlnymi, wyznaczeniem kierunku perspektywy, nakładaniem się płaszczyzn. Zaletą usytuowania Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu jest jego położenie w sercu Ostrowa Tumskiego, dlatego do iluminacji ogrodu włączono przyległe zabytkowe budowle na czele z katedrą św. Jana Chrzciciela oraz kościołem św. Krzyża.

Ogród Botaniczny założono we Wrocławiu w roku 1811 na terenie – częściowo Ostrowa Tumskiego, częściowo odzyskanym po zburzonych na rozkaz Napoleona fortyfikacjach miejskich i po zasypanej północnej odnodze Odry, po której pozostał w ogrodzie niewielki staw. Jest drugim po Ogrodzie Botanicznym w Krakowie najstarszym tego typu ogrodem w Polsce.

Mistrzowskie oświetlenie Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu pokazuje, że ogród może przyciągać zwiedzających także w zimie, chcących zobaczyć jego drugie oblicze. Rośliny odpoczywają, a ludzie i tak mogą cieszyć oczy ich pięknem.

Otwarcie kolejnej iluminacji zimowej planowane jest w dniu 9 grudnia 2022r.

fotografie: OBWrocław

czytaj więcej FBSpodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter