Arena Krajobrazu dzień pierwszy

Pierwszy dzień Areny Krajobrazu w Poznaniu 17 listopada 2022r. rozpoczął się od wykładów gości z Francji, którzy przyjechali do Polski podzielić się z nami swymi bogatymi doświadczeniami w tworzeniu kolekcji roślinnych, zakładaniu nowych ogrodów, przebudowie założeń historycznych oraz łączeniu starego z nowym, poprzez stosowanie nowoczesnych materiałów w architekturze krajobrazu. Wszystkie nowe elementy powinny współgrać z tym czego dokonały poprzednie pokolenia, tworzyć jeden organizm.

prawdziwą ozdobą poznańskiej Areny Krajobrazu była Królowa Róż z Kutna – tutaj w towarzystwie organizatora – Tomka Ciesielskiego.

Niezwykle ważną sprawą dla botaników we Francji jest zachowanie gatunków roślin i ich ochrona. O systemie jaki wprowadziła organizacja CCVS opowiedziała jej prezes Françoise Lenoble-Prédine w wykładzie „Ochrona dziedzictwa roślinnego: wyzwania Konserwatorium Specjalistycznych Kolekcji Roślin”.

Jacques Soignon opowiedział słuchaczom i przedstawił na ilustracjach „Miejskie ogrody Nantes”, które przeszły spektakularne zmiany.

Zygmunt Kącki – Dyrektor Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu opowiedział o najcenniejszych zbiorach Ogrodu Botaniecznego we Wrocławiu, jak i jego oddziału Arboretum w Wojsławicach. Temat wykładu brzmiał „Ogród botaniczny – opiekun różnorodności oraz mecenas sztuki i kultury”.

Z Wrocławia i Wojsławic przenieśliśmy się do Paryża. Régis CRISNAIRE, Kurator Ogrodów Paryża, opowiedział o „Dziedzictwo paryskich ogrodów”. Paryż ma aż 4 ogrody botaniczne, zatem jest co zwiedzać.

Jednym z paryskich parków jest Park Bagatelle, położony w samym sercu Bois de Boulogne. Został utworzony w 1775 roku i jest miejscem, gdzie można podziwiać wspaniały ogród róż składający się z 10tys. krzewów w 1200 gatunkach. Główny Ogrodnik Bagatelle Erik Benoit, w wykładzie „Róże, kolekcje i francusko-polskie relacje” opowiedział o 250 letniej historii tego parku. Tym bardziej jesteśmy dumni, że w czerwcu 2023r. zostanie tutaj uroczyście otwarta stała Kolekcja Róż Polskiej Hodowli.

Podczas Areny Krajobrazu podpisano Porozumienie polsko-francuskie dotyczące kontynuowania współpracy naukowej, kulturalnej i promocyjnej pomiędzy sygnatariuszami dokumentu. Prezes Polskiego Towarzystwa Różanego prof. Bożena Matysiak przedstawiła historię tego projektu i wszystkich sygnatariuszy do podpisania dokumentu.

Na Arenie Krajobrazu nie mogło zabraknąć Kutna – miasta róż. Przedstawiono przyjętą przez władze miasta w 2012r. strategię różanego miasta, która w 2022r. obchodzi 10 rocznicę przyjęcia do wdrożenia. Kutno nie powiedziało jeszcze dość, gdyż plany różanego rozwoju miasta są ambitne.

ekipa Kutna promująca Kutno – miasto róż
Królowa Róż z Kutna AD 2022 Wiktoria Kwit
fot.T.Ciesielski

Polskie Towarzystwo Różane zaprezentowało publiczności główne założenia swojej akcji “Różanka dla Gminy”, mającej na celu zaproszenie tysięcy róż do małych miast i miasteczek w Polsce.

Artur Krochmal zachęcał wszystkich do korzystania z gotowych projektów różanek przygotowanych przez ekspertów z PTR i bezpłatnie udostępnionych na stronie internetowej PTR, fot.T.Ciesielski
ekipa Kutna i Polskiego Towarzystwa Różanego

Kutno promowało kolejne, 49. Święto Róży, które odbędzie się we wrześniu 2023 r. Już dzisiaj zaprasza wszystkich miłośników róż do uczestnictwa w tej największej różanej imprezie w Polsce.

PTR

fot. KDK, Renata Krochmal, Małgorzata Thouard

zobacz FILM

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter