STEPHANIE BARONIN ZU GUTTENBERG

Zdobywczyni tytułu Brązowej Róży w 2022r. w konkursie dla profesjonalistów Ogólnopolskiej Wystawy Róż w czasie 48. Święta Róży w Kutnie, gdzie zaprezentowała ją Szkółka Róż ROSARIUM Chodun z Radlińca k. Poznania.

Wyhodował ją szef sławnej niemieckiej firmy różanej Rosen Tantau, Chris Evers. Zaprezentował ją w 2010 roku, ale zapewne po raz pierwszy pojawiła się na polu testowym szkółki już kilka lat wcześniej. Ten mały krzew ma około 60-70 cm wysokości i niewiele mniejszą szerokość. Lekko błyszczące, jasnozielone liście, przy słonecznej pogodzie raczej nie są atakowane przez czarną plamistość, chociaż zdarza się to czasami późną jesienią, kiedy jest chłodno i mokro. Kwiaty stworzone są dla słonecznej i ciepłej pogody, a wtedy ukazują swoje efemeryczne piękno. Delikatne, kuliste, o okrągłych płatkach, zmieniają kolor w czasie kwitnienia: od śnieżno-białego z różowym środkiem, do jasno-brzoskwiniowego w pełnym rozkwicie. Kwiaty najładniej prezentują się w półotwartych pąkach. Wyglądają bardzo elegancko i szlachetnie. Świetnie nadają się do wazonu i na bukiety. Zapach nie jest mocny, ale wyraźnie wyczuwalny. Pachną wiosennymi kwiatami w połączeniu ze świeżym aromatem owoców. Róża kwitnie obficie dwa razy w sezonie. Pojedyncze kwiaty pojawiają się jeszcze w listopadzie. Nie są niestety odporne na ulewny deszcz. Pąki wtedy nie otwierają się do końca, robią się szare, a na koniec pleśnieją.
Krzew jest na tyle kompaktowy, że dobrze kwitnie również w pojemnikach, a w klimacie chłodnym i wilgotnym zaleca się nawet uprawę w donicach.

czytaj więcej FB

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter