Amatorski Konkurs Różany

Kutno – Miasto Róż, to miejsce najbardziej odpowiednie do przeprowadzenia takiego konkursu. Miasto od 10 lat promuje róże, uczy mieszkańców jak je sadzić, pielęgnować, dbać o ich potrzeby, aby latem zakwitły najpiękniej jak potrafią. Służą temu akcje edukacyjne i rozdawanie sadzonek róż w ramach budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy chętnie uczestniczą w tych programach i każdego roku jest więcej uczestników Konkursu Różanego Amatorskiego. W tym roku jednak padł rekord. Zakwalifikowano 173 eksponaty, a przyniesiono znacznie więcej. Ewa Tretiakov ze szkółki Rosarium Chodun – ekspert różany PTR, dwoiła się i troiła, aby rozpoznać i opisać przyniesione róże. Pracowała od rana w sobotę, a kolejka nie zmniejszała się i ciągle przybywali kolejni uczestnicy konkursu.

Ewa Tretiakov ze szkółki Rosarium Chodun przyjmuje eksponaty do Konkursu Amatorskiego. Każda róża musi zostać opisana, rozpoznana z nazwy, nadany zostaje numer, wędruje do odpowiedniego naczynia – w zależności od kategorii w której bierze udział. Róże są wstępnie weryfikowane, gdyż muszą spełniać normy wyznaczone przez Regulamin Konkursu.

Kilka osób jest na stoisku PTR, gdyż czasu nie jest dużo i wszyscy z niecierpliwością będą czekać na ogłoszenie wyników kolejnego dnia, zwłaszcza, że do wygrania jest wiele atrakcyjnych nagród.

przyjmowanie róż do Konkursu
tutaj kompozycja startująca w kategorii “Filiżanka”
młode pokolenie miłośników róż
Po przyjęciu i opisaniu eksponatów są one prezentowane na stołach do oceny przez Jury PTR, zgodnie ze standardami Polskiego Towarzystwa Różanego, które są jasno określone w Regulaminie Konkursu.
173 eksponaty robi wrażenie
Wystawa Amatorska była odwiedzona przez liczną rzeszę oglądających

Jury PTR w składzie:

Przewodnicząca: Wioletta Pisarska
Wiceprzewodnicząca: Bernadeta Piegat
Członkowie: Justyna Gryz, Anna Szpakowska, Ewa Ostrówka

Jury przyznało 30 nagród w kilku kategoriach oraz nagrody główne.

Nagrody Główne

Złota Róża – Joanna Żółtowska, róża: odmiana nierozpoznana, 87 pkt

Srebrna Róża – Joanna Żółtowska, róża ‘Chopin’, 83 pkt

Brązowa Róża – Monika Puścian, róża ‘Hanse Stadt Rostock’, 75 pkt

wręczono Złotą, Srebrną i Brązową Różę
wręczenie głównej nagrody, roweru, Pani Joannie Żółtowskiej
wręczono również szereg innych nagród

Cieszy fakt tak dużego zainteresowania amatorów konkursem, którzy pragną podzielić się pięknem swoich Królowych ogrodu z innymi ludźmi oraz pokazać, że należą do wielkiej rodziny miłośników róż.

Już dzisiaj zapraszamy wszystkich amatorów do wzięcia udziału w przyszłorocznym konkursie!

fot. udostępnione przez KDK/ Artur Andziak

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter