‘GIARDINA’

Różę ‘Giardina’ wyhodował Hans Jürgen Evers w 1997 roku w niemieckiej szkółce Rosen Tantau. Jest częścią słynnej grupy róż tzw. nostalgicznych. ‘Giardina’ jest dość pokaźnym klimberem i w dobrych warunkach pędy osiągną około 4 m wysokości. Warto dodać, że tak jak każda róża z grupy nostalgicznych, ma duże potrzeby nawozowe i wodne. Powtarza kwitnienie w drugiej połowie sezonu różanego. Kwiaty są bardzo ładnie zbudowane, powstają w małych gronach, ale szypułki są na tyle sztywne, że kwiaty nie zwieszają się tak jak jest to u róż pnących angielskich.

Jasny, trochę słodkawy róż kwiatów, dobrze uzupełnia się z ich zapachem. W zależności od warunków uprawy jest umiarkowany do mocnego i wyraźnie owocowo słodki. Nie wytwarza zbyt wielu liści na pędach i dzięki lekkiej wadze trzyma się dobrze nawet na lekkich pergolach i łukach ogrodowych. Liście jasnozielone gładkie, lekko błyszczące, są bardzo dobrze odporne na czarną plamistość. W Polsce, za wyjątkiem północnego-wschodu, nie musi być koniecznie zabezpieczana na zimę. Na podstawie wieloletnich obserwacji można stwierdzić, że graniczną temperaturą, przy której może dojść do uszkodzenia pędów jest około -20st.C do -25st.C.

Przycinanie jest typowe jak dla róż pnących powtarzających kwitnienie, czyli wczesną wiosną i później, po pierwszym kwitnieniu. Drugie przycinanie powinno być raczej symboliczne i dotyczyć w większości pędów z opadłymi kwiatami. Warto też dodać, że nowo posadzonych róż pnących nie przycinamy w ogóle przez pierwsze dwa lata uprawy.

Pochodzenie tej róży jest nieznane, gdyż hodowca nie podaje nazw odmian rodzicielskich w całej grupie róż nostalgicznych. ‘Giardina’ bywa często w ofertach polskich szkółek różanych.

‘Giardina’ w towarzystwie róży pnącej ‘Lykkefund’

Czytaj więcej FB

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter