‘Scarlet Moss’ róża miniaturowa

‘Scarlet Moss’ (R. Moore 1988) to ognista miniatura, która jest wynikiem planu hodowlanego amerykańskiego hodowcy Ralpha Moore, aby uzyskać omszoną różę miniaturową i do tego powtarzającą kwitnienie. Uzyskanie konkretnie tej odmiany zajęło hodowcy ponad 40 lat, bo prace hodowlane w tym kierunku rozpoczął w 1948 roku!! Pierwszą odmianą spełniającą wymagania hodowcy była ‘Fairy Moss’ i to nią posłużył się w dalszych krzyżowaniach.

‘Scarlet Moss’
‘Scarlet Moss’

Dziś, parę lat po śmierci hodowcy, można powiedzieć, że cel został osiągnięty, gdyż uzyskał on pokaźną liczbę takich omszonych odmian i to, na dodatek, z ozdobnymi okrywami pąków kwiatowych np.‘Crested Dawn’.

Odchodzi stare pokolenie hodowców, oni już nie wniosą nic nowego. Dalej pałeczkę sztafety hodowlanej, już z nowymi założeniami, podejmują młodsi. Tym sposobem, ‘Scarlet Moss’, jako ojcowska odmiana, przyczyniła się do powstania miniatury mchowej ‘Treasure Trail’ Paula Bardena, ucznia R.Moore – bo to między innymi właśnie on, kontynuuje prace hodowlane w duchu założeń R. Moore’a.

Tekst i zdjęcia Małgorzata Kralka

Czytaj więcej FB

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter