Chrzest róży ‘Dama Łasku’

Podczas uroczystości obchodów 600-lecia uzyskania przez Łask praw miejskich i Festiwalu Róż, miało miejsce szczególne wydarzenie, zwłaszcza dla miłośników róż – chrzest nowej odmiany ‘Dama Łasku’, której twórcą jest Mateusz Sobieszek.

Matką chrzestną nowej róży jest Grażyna Błęcka-Kolska, aktorka pochodząca z Łasku oraz parlamentarzyści: poseł Marek Matuszewski i senator Maciej Łuczak oraz Janina Kielanowicz-Marciniak Prezes Stowarzyszenia Miłośników Łaskiej Róży. W internetowej ankiecie mieszkańcy Łasku zdecydowali, że róża będzie nosić imię ‘Dama Łasku’.

‘Dama Łasku’

Więcej

Prace nad nową odmianą Mateusz Sobieszek rozpoczął 5 lat wcześniej, co w hodowli róż jest bardzo szybkim terminem, gdyż zazwyczaj ten proces trwa 8-10 lat. Matką ‘Damy Łasku’ jest  ‘Artemis’ wyhodowana w 2009 r. w firmie Rosen Tantau, jedna z najbardziej popularnych róż nostalgicznych, o wyjątkowej odporności na choroby i anyżowym zapachu, zaś ojcem jest róża rabatowa ‘Absolutely Fabulous’ syn. ‘Julia Child’, syn. ‘Anisade’, wyhodowana przez Toma Carrutha w USA, obficie i długo kwitnąca z żółto-kremowymi kwiatami, również bardzo odporna.

Mateusz Sobieszek mówi : „Oczekiwałem właśnie takiego efektu, czyli obficie kwitnącej rabatowej róży z troszkę bardziej pustym kwiatem niż kwiat ‘Artemis’”. ‘Dama Łasku’ zdaniem młodego hodowcy ma dużo ciekawszy kolor niż rodzice: „róża charakteryzuje się pięknym zapachem, wyczuwalne są nuty miodu i suszonej lipy”. 

Zapytany o kolejne kroki hodowlane mówi, że co roku wschodzą mu nowe siewki, w tym roku było ich 350 i zajmuję się ich selekcją. „Na ten moment w testach na polu posiadam ok. 30 odmian, które są poddane codziennej obserwacji. Mam również wyhodowaną kolejną odmianę, którą będę w najbliższym czasie rejestrował„ – uchylił rąbka tajemnicy Mateusz. 

Życzymy mu powodzenia, cierpliwości i wytrwałości oraz szczęścia, bo jak mówi inny hodowca róż, Łukasz Rojewski, albo się je ma albo nie.

Czekamy zatem  na kolejne róże

PTR

Zdjęcia serwis internetowy Gmina Łask


Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter