Inauguracja Sekcji Zapachowej “Nosy” PTR

Stoisko zapachowe PTR na Zamku Królewskim w Warszawie w maju 2019 r.

Wpływ zapachów na ludzki organizm jest coraz szerzej opisywany. Stymulacja zapachem wspomaga leczenie chorób psychosomatycznych oraz depresji. Wiemy, że zapachy cytrusowe sprzyjają koncentracji, a zapachy lukrecji i wanilii romantycznym nastrojom. Zapachy różane dają efekty antydepresyjne. Psychosomatyka zapachu jest młodą dziedziną nauki badającą funkcjonowanie tzw. pamięci podręcznej i korelacji nastrojów z gospodarką hormonalną człowieka.

Sekcja Zapachowa “Nosy” nie będzie wyłącznie śledzić najnowszych osiągnięć w tej dziedzinie. Poprzez doświadczenie i spostrzeżenia, mamy nadzieję sami odkrywać  zależności wynikające z kognitywnych zachowań będących częścią naszej ewolucji. By lepiej rozumieć mechanizmy pamięci chemicznej oraz funkcjonowania mózgu, mamy nadzieją zapraszać na spotkania specjalistów w dziedzinie.
Będziemy trenować nasze nosy by móc rozpoznawać więcej zapachów otaczającego nas świata. W przyszłości, być może sami będziemy je komponować. Ci z nas, którzy poczują potrzebę praktycznego zastosowania wiedzy, będą mogli wyrabiać: kremy, świece, mydła czy własne perfumy i olejki. 
Stworzymy kalendarz roślin wybitnie pachnących. Dzięki czemu rozpoczynający sezon fiołek wonny, później lipa czy soczyście pachnący bluszcz, nie umkną naszej uwadze. Zapisując się do Sekcji „Nosy” musisz być ciekaw zapachów otaczającego świata. Również przyrody nieożywionej. 
Sekcja Zapachowa „Nosy” jest platformą do wymiany własnych doświadczeń. Razem będziemy się inspirować oraz odkrywać nowe. Wierzę, że dzięki zwiększeniu wrażliwości na zapachy, będziemy żyć ciekawiej. Może i lepiej. Brzmi jak sekta, jednak wciąż sekcja. Osiąganie indywidualnych celów i rozwój personalny jest równie ważny jak rutynowy trening pamięci węchowej. 
Jeśli chcesz korzystać z informacji, które sekcja wypracuje, to nie jest miejsce dla ciebie. Do sekcji zapraszamy wyłącznie “wąchających”. Przewidujemy dwa spotkania w ciągu roku, oraz spotkania online w sezonie jesienno-zimowym.
Do sekcji można należeć czasowo, nie będąc członkiem PTR (patrz regulamin Sekcji Zapachowej Nosy). 
Inauguracja Sekcji Zapachowej „Nosy” PTR odbędzie się w 2 lipca 2022 r. w sobotę, w Afloparku w Pabianicach (ul. Partyzancka 195, 95-200 Pabianice), o godzinie 10:30.
Ze względu na specyfikę spotkania, uprzejmie prosi się o nieużywanie perfum. Mogą one zaburzyć odbiór zapachów natury.
Zachęcamy do zachowania ogrodowego dress code. 

wizyta w ogrodzie pełnym róż

PROGRAM

 1. Powitanie Prezes Polskiego Towarzystwa Różanego Pani Bożeny Matysiak.
 2. Zaproszenie na Ogólnopolską Wystawę Róż oraz konferencję przy okazji Święta Róży w Kutnie – Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Różanego Pani Weronika Lenarczyk.
 3. Inauguracja działalności Sekcji Zapachowej „Nosy”. Sens ustanowienia, cele krótko i długoterminowe – Łukasz Rojewski.
 4. Wszystkich zainteresowanych nutami zapachowymi już dziś zapraszam na trzy krótkie wystąpienia:
  •  “Zapachy Szczęścia” o nutach zapachowych róż – Łukasz Rojewski, 15min
  • Trening Nosa – Kalendarz Początkującego Senseliera” – Łukasz Rojewski, 10-15min
  •  “Biologia Zapachu” – dr hab. Bożena Matysiak, 20 min.

   5. Spotkanie organizacyjne Sekcji Zapachowej „Nosy” – 20 min.

   6. Nieformalny spacer „zapachowy” po ogrodzie Aflopark – 1,5 h.

Inne atrakcje

Różane stoisko zapachowe PTR.
Trening nosa na stanowisku zapachowym PTR.
Konkurs edukacyjny w dziedzinie psychologii zapachu.  Identyczne róże testowe będą poddane ocenie w dwóch kategoriach:

 • „Zapach i kolor”, czyli róża ujawniona,
 • „Zapach”, czyli róża zakryta.

Jednocześnie odbędzie się konkurs na najpiękniejszy zapach róży dla najmłodszych.
Podsumowanie wyników konkursu zapachowego róż – godzina 17:00.

Jak zapisać się do Sekcji Zapachowej Nosy?

Zanim się zdecydujesz przeczytaj regulamin sekcji zapachowej – TUTAJ

Możesz wypełnić i podpisać kwestionariusz – do pobrania TUTAJ

Możesz wypełnić kwestionariusz na miejscu.
Do zobaczenia w Pabianickim Afloparku

Łukasz Rojewski

Łukasz Rojewski

Kilka Wspomnień

Polskie Towarzystwo Różane nie od dziś promuje Zapach Róży. Niemal znakiem firmowym jest stoisko zapachowe, gdzie gromadzimy kilka pachnących odmian róż o odmiennych nutach zapachowych. Z wielkim sukcesem takie stoisko było prezentowane na Zamku Królewskim w Warszawie w maju 2019 r., gdzie towarzyszyła nam Królowa Róż z Kutna i Kutno-miasto róż.

Ekipa PTR obsługująca stoisko zapachowe
na zdjęciu widać, że stoisko było oblegane przez odwiedzających Królewską Wystawę Róż

Kolejne udane stoisko zapachowe PTR zorganizowało podczas Targów Gardenia w Poznaniu, w lutym 2020r., co było niełatwym wyzwaniem, gdyż nie jest to pora kwitnienia róż ogrodowych w Polsce. Udało się jednak zgromadzić zestaw 9 pięknie pachnących róż odmian ogrodowych.

Dodatkową atrakcją był plebiscyt publiczności na najpiękniejszy zapach róży, w którym wygrała odmiana ‘Lady Killer’, o bardzo intensywnym zapachu – opis tego co czuliśmy wąchając tą różę widać na zdjęciu.

Poniżej kilka opisów zapachów róż prezentowanych na stoisku zapachowym PTR w maju 2019r. Być może członkowie Sekcji Zapachowej “Nosy” zdołają poczuć to wszystko, co zawarto w opisach.

opis zapachu róży ‘Lolita Lempicka’
opis zapachu róży ‘English Miss’
opis zapachu róży ‘Rosalind’
opis zapachu róży ‘Juliet’
opis zapachu róży ‘Cafe Latte’
opis zapachu róży ‘Papa Meilland’

Zapraszamy do wspólnego wąchania róż 2 lipca 2022 w Afloparku!

PTR

fot. KDK, Renata Krochmal, Łukasz Rojewski

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter