Radków – Ogród pokazowy szkółki Grochowscy

Szkółka Grochowscy, Katarzyna i Tomasz Grochowscy
57-420 Radków, ul. Grunwaldzka 43
Tel. 604 168 212 lub 600 909 263
strona www: http://szkolka-grochowscy.pl

W tym ogrodzie zawsze coś kwitnie. Pierwsze są forsycje, potem narcyzy, tulipany, czosnki. Później nadchodzi czas królewskich róż i dostojnych traw – miskantów, prosa, laseczniczy, która potrafi wyrosnąć na wysokość nawet czterech metrów.

Ogród powstał w 2004 r. na ściernisku po pszenicy. Projektu na papierze nie było – rodził się na gorąco. Właściciele wiedzieli, że ma przypominać angielski. Ważne było dopasowanie ogrodu do roztaczających się widoków. Posadzenie każdego drzewa wiązało się ze żmudnymi przymiarkami i wyborami, co zasłonić, a czego nie. A było o czym rozmyślać, bo z ogrodu jest  widok na trzy urokliwe wieże – kościołów i ratusza w Radkowie oraz na niezwykłą panoramę Gór Stołowych.

Ogród rozrasta się co roku i na razie zajmuje około trzech tysięcy metrów. Jest tutaj specyficzny klimat, gdyż wiosna trwa aż cztery miesiące. Wszystko z powodu bliskości Gór Stołowych i  niższej temperatury, która powoduje, że rośliny kwitną zdecydowanie dłużej niż na nizinach. Bywa, że równocześnie można podziwiać forsycje, lilaki, kaliny, krokusy, czosnki, tulipany, narcyzy, hiacynty. Latem królują róże, a jesień należy do przebarwiających się krzewów i traw ozdobnych, których jest ponad 300 gatunków i odmian, w tym ok. 120 odmian miskantów. Tło stanowią klony i stoki gór porośnięte bukami.

W centralnej części  powstał ogród w stylu śródziemnomorskim, gdzie uwagę przyciągają rabaty przywodzące na myśl ten rejon świata, z niebieską ławeczką zachęcającą do odpoczynku.

W 2012 roku, powstał Ogród Bukszpanowy, gdzie kilka tysięcy bukszpanów tworzy geometryczne wzory, a całości dopełniają byliny i krzewy. Dominują w nim barwy pastelowe.

opracowanie i zdjęcia Renata Krochmal

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter