Róże łatwe w uprawie

Jakie róże posadzić na start, łatwe w uprawie – radzi Ewa Jarmulak, ekspert różany PTR, właścicielka kolekcji róż oraz internetowego sklepu sprzedającego róże.

‘REBELL OF HEX’

Różą wprowadzona na rynek przez ekologiczną niderlandzką szkółkę róż De Bierkreek. To róża krzaczasta, parkowa o dużym wigorze i ciągłym kwitnieniu, idealna na żywopłoty, albo tył rabaty. Atłasowe płatki błyszczą na tle ciemno zielonych liści.

‘WILDBERRY’®

fot. Rosen Tautau

Odmiana hodowli niemieckiej firmy Rosen Tantau, z 2018 roku. Pękate, kuliste kwiaty o intensywnym aromacie, są całkowicie odporne na deszcz. Krzewy pełne wigoru, gęste, bogato ulistnione, o bardzo dobrej zdrowotności, kwitną obficie przez cały sezon. Odmiana doskonała do pojemników.

Róża gęstokolczasta, Rosa spinosissima ‘SINGLE CHERRY’ (syn. ‘RED NELLY’)

Pojedyncze kwiaty o głęboko karminowej barwie i jaśniejszym spodzie płatków. Silnie kontrastujące, żółte pylniki. Kwitnie raz, pokrój krzaczasty, łukowato przewieszające się pędy.

Róża ‘TUSCANY SUPERB’

Róża francuska gallica, znana już przed 1596 rokiem, o ciemnych, aksamitnych, purpurowo-fioletowych kwiatach z kontrastującym, złotożółtym oczkiem i wyraźnymi pręcikami. Intensywny zapach, bardzo dobra mrozoodporność i niewielka wrażliwość na choroby to jej dodatkowe atuty. Kwitnie na pędach dwuletnich i starszych w czerwcu i lipcu.

Rosa gallica ‘SPLENDENS’, znana od XVI w.

Zaczyna kwitnienie wcześnie, na przełomie maja i czerwca, zawiązując obficie malinowo różowe kwiaty ze złotym oczkiem. Pod koniec lata pojawiają się na krzewie licznie dekoracyjne owoce, o butelkowym, wydłużonym kształcie i pomarańczowo czerwonej barwie.  Jest odporna na wszelkie różane choroby.

PTR

fotografie: szkółka Róż Rosarium, Rozarium

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter