Ogród pokazowy szkółki Szmit w Pęchęcinie

Szkółka Szmit
06-400 Pęchcin k. Ciechanowa, ul. Kwiatowa 18
GPS: 52°51’54.45″N  /  20°34’15.89″E
tel. 23 672 36 27, 882 029 507
e-mail:
Strona www: https://szmit.pl/

Ogród jest dostępny dla zwiedzających w godzinach pracy szkółki, od 1. marca do końca sezonu jesiennego: poniedziałek – piątek: 7-18, sobota 7-15, sob. niedz. zamknięte.

Ogród pokazowy mieści się przy Szkółce Szmit oraz przy centrum ogrodniczym. Został założony w 1982 roku. Obecnie zajmuje 2,5 ha powierzchni. Jest jedną z największych prywatnych kolekcji roślin w Europie.

Przy szkółce i Ogrodzie znajduje się nowoczesne Centrum szkoleniowo-Konferencyjne.

Spośród ponad 6 tysięcy taksonów ogromna większość to odmiany uprawne – tym właśnie kolekcja różni się od wielu ogrodów botanicznych. To ogród, gdzie szkółka testuje rośliny, zanim wprowadzi je do produkcji oraz traktuje to miejsce jako matecznik.

Staw, to serce tego ogrodu, a wokół trawiaste ścieżki zapraszają do wnętrza, aby podziwiać kompozycje krzewów, bylin, kwiatów – atrakcyjnych o każdej porze roku.

Ogród jest niezwykle urokliwy, kompozycja roślin jest przemyślana, a rabaty są starannie utrzymane. Centralnym punktem jest staw, ale znajdziemy tutaj także zakątek leśny oraz tajemniczy ogród, do którego prowadzi piękna furtka.

Wszystkie rosnące w ogrodzie rośliny mają etykiety z prawidłowymi nazwami łacińskimi, dzięki czemu można zapytać w szkółce o dostępność takiej rośliny, która szczególnie wpadnie nam w oko.

a wśród kwiatów – niespodzianka: pigwowiec pośredni ‘Holandia’ (chaenomeles x superba ‘Holandia’)

Ogród jest przyjazny dla ptaków, ssaków, gadów i płazów, które licznie zamieszkują jego zakamarki.

tutaj mrówki – najłatwiej je zauważyć

tekst i zdjęcia Renata Krochmal

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter