Ogrody Hortulus Spectabilis

Ogrody Hortulus Spectabilis w Dobrzycy
76-038 Dobrzyca, współrzędne geograficzne
:
N 54,16599° | E 15,92470°
N 54° 09′ 57,6″ | E 15° 55′ 28,9″
N 54° 09,949′ | E 15° 55,471′
tel. 94 318 13 18; 602 610 041
e-mail:
Strona www : https://www.hortulus-spectabilis.com.pl/

Ogrody Hortulus Spectabilis, to atrakcja Pomorza Zachodniego. Zostały uruchomione w 2014 r., a prace trwały tutaj od 2003 r. Ciągle pozostaje dużo do zrobienia, ale też wiele pracy wykonano. W Ogrodzie odbywa się dużo imprez, z których największą popularnością cieszy się coroczny Kulinarny Festiwal Kwiatów Jadalnych.

Centralnym punktem założenia ogrodowego jest największy na świecie labirynt grabowy, który powstał z 18 tysięcy sztuk sadzonek tego drzewa. Labirynt zajmuje powierzchnię 1 ha, ma ściany o wysokości 2 metrów, a łączna długość korytarzy wynosi ponad 3,2 km. W jego sercu znajduje się 20 metrowa wieża widokowa, której oryginalna konstrukcja została zrealizowana  na wzór podwójnej nici DNA.

Zaraz po wejściu do ogrodu widzimy w oddaleniu czekającą na gości wieżę, ale zanim do niej dojdziemy mijamy lasek brzozowy i rabaty kwiatowe.

Z tarasu wieży rozpościera się wspaniały widok na okoliczne wioski, pola i lasy, a w dobrą pogodę na Morze Bałtyckie. Nagrodzeni będą tym widokiem wszyscy, którzy wyjdą na wieżę. Oprócz labiryntu widoczne są z platformy widokowej piękne dywany kwietne wykonane z roślin jednorocznych, które każdego roku są tu nasadzane w olbrzymich ilościach.

Widoki z wieży w różne strony świata

Labirynt otaczają Ogrody Magii, Energii, Czasu i Przestrzeni.  Jest to zespół ogrodów o powierzchni około 6 ha, w którym znajdziemy: magiczny kamienny krąg, Ogrody 4 Pory Roku, Ogród Zegarów, Ogród Kalendarz Celtycki oraz angielskie rabaty bylinowe cieszące oko kolorami i elementami architektonicznymi, rosarium z parterami bukszpanowymi, ale również ogrody węzłowe i topiary bukszpanowe.

Ogród rozwija się cały czas, każdego roku pojawia się więcej zagospodarowanych przestrzeni i więcej roślin. Warto zatem odwiedzać to miejsca każdego roku przy okazji urlopu spędzanego nad Morzem Bałtyckim.

tekst i zdjęcia Renata Krochmal

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter