Hortulus w Dobrzycy – Ogrody Tematyczne

Ogrody Hortulus w Dobrzycy
Dobrzyca 76, 76-038 Dobrzyca, współrzędne N54,18162° | E15,93183°
tel. 94 318 13 18; 602 610 041
e-mail:
Strona www : https://www.hortulus.com.pl/

Ogrody Hortulus w Dobrzycy to atrakcja Pomorza Zachodniego. Wielu gości przybywa tu latem z pobliskiego Koszalina, Kołobrzegu i innych miejscowości wybrzeża Bałtyku, gdzie spędzają urlop. Podróż trwa ok. 30 min. Kompleks składa się z dwóch zespołów ogrodowych o odmiennym charakterze – około 30 ogrodów tematycznych położonych przy szkółce i Centrum Ogrodniczym oraz oddalonych o 2,5 km Ogrodów Hortulus Spectabilis.

Pokazano różne style ogrodowe, ozdoby, zastosowanie roślin – jest to niezwykle inspirujące miejsce.  Ogrody, dzięki bliskości morza, mają niezwykły mikroklimat, jest tutaj bardzo ciepło jak na warunki polskie (strefa 7b). Na powierzchni 5,5 ha znajdują się: ogrody inspirowane naturalnym krajobrazem (skalne, leśne, wodne), kulturą różnych narodów (japoński, francuski) oraz oryginalne ogrody zmysłów w stylu angielskim.

strefa wejściowa do Ogrodów Tematycznych Hortulus

Istotą jest tutaj pokazanie układu roślin w kompozycjach i ich zastosowanie w poszczególnych ogrodach – stąd brak tabliczek z nazwami, jakie występują w ogrodach botanicznych. Zwiedzanie Ogrodów Tematycznych Hortulus, poza oczywistym kontaktem z przyrodą, dostarcza doznań natury estetycznej i duchowej, daje możliwość inspiracji dla zagospodarowania przestrzeni własnego ogrodu. Z tego właśnie powodu ogród wypełniają różnego rodzaju dodatki tzn. rzeźby, figury, architektura ogrodowa, meble, galanteria ogrodowa – wszystko po to, aby w prawdziwym ogrodzie zobaczyć różne akcesoria i wybrać coś dla siebie. Centrum Ogrodnicze umożliwia natychmiastową realizację niektórych inspiracji.


To również wspaniałe miejsce na wycieczkę dla tych, którzy nie mają własnego ogrodu, możliwość relaksu i odpoczynku w otoczeniu przyrody.

pokazano różne możliwości zagospodarowania stawu

Na wszystkich zwiedzających, czekają w Ogrodach liczne ławeczki, zachęcające do przerwy w spacerze i spokojnego napawania się widokami.

Dużo jest miejsc zacienionych, gdzie w upalny dzień można się schować przed upalnym słońcem.
Zwiedzający mogą zobaczyć tu różne style ogrodowe i różne ogrody tematyczne.

Wszędzie, niemal w każdym zakamarku, czekają ciekawostki i niespodzianki – trzeba mieć tylko oczy szeroko otwarte.

Ze względu na ukształtowanie terenu – wąskie i kamieniste ścieżki, skałki –  w Ogrodach Tematycznych, obowiązuje zakaz wprowadzania wózków dziecięcych, rowerków i innych pojazdów dziecięcych oraz poruszania się dla wózków inwalidzkich.

tekst i zdjęcia Renata Krochmal

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter