Ogród Botaniczny w Krakowie

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
31-501 Kraków, ul. Kopernika 27
Tel. 12 421 26 20
Strona www: https://ogrod.uj.edu.pl

Założony w 1783 roku Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego jest obecnie najstarszym tego typu obiektem w Polsce. Powstały z inicjatywy Komisji Edukacji Narodowej jako zakład pomocniczy katedry chemii i historii naturalnej gromadzi dziś tysiące okazów roślin na powierzchni prawie 10 ha. Ogród został wpisany do rejestru zabytków, jako cenny obiekt przyrody, pomnik historii nauki, sztuki ogrodniczej i kultury.

Początkowo zajmował obszar 2,4 ha i był urządzony na miejscu dawnych ogrodów rodziny Czartoryskich. Stworzono na początek kolekcję roślin leczniczych i ozdobnych. Najwcześniejszy kompleks szklarniowy “Victoria” (nazwa pochodzi od rośliny wodnej – wiktorii królewskiej Victoria amazonica, rosnącej w basenie) został przebudowany na przełomie XIX i XX w., a ostatnio poddano go rekonstrukcji. W 1966 r. oddano do użytku palmiarnię „Jubileuszową” (jubileusz 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego) wraz z zespołem szklarni tropikalnych. W 1954 r. otwarto „Holenderkę”, niską cieplarnię, zawierającą zbiory storczyków.

Obecnie w Ogrodzie Botanicznym UJ znajduje się około 5000 gatunków i odmian roślin z całego świata, w tym prawie 1000 gatunków drzew i krzewów i ponad 2000 gatunków i odmian roślin szklarniowych.

Największą powierzchnię w Ogrodzie zajmuje kolekcja drzew i krzewów. Wśród nich jest najstarszy 200 – letni dąb szypułkowy „Dąb Jagielloński”. Znajdziemy tu także rośliny lecznicze i użytkowe, alpinaria, rośliny pod ochroną prawną w Polsce, rośliny ozdobne.

PTR

fot. Renata Krochmal

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter