Mimozami jesień się zaczyna

‘Mimozami jesień się zaczyna’ …, śpiewał kiedyś Czesław Niemen. Zapewne myślał o cieplejszych krajach, bo u nas w Polsce to kwiaty nawłoci symbolizują nadchodząca jesień. Ale można by jeszcze dodać, że w naszych ogródkach jesień rozpoczyna się także różami. Co prawda, słońca jest już coraz mniej a i noce są chłodne. Jednakże większość współczesnych róż dość dobrze radzi sobie również i w takich warunkach. Mimo, że róże nadal wypuszczają nowe pędy – już teraz ich nie nawozimy. Nawozy mineralne a szczególnie z azotem niepotrzebnie przyspieszyły by ich wzrost. Takie młode i wyrośnięte pędy łatwo zmarzną przy pierwszym większym mrozie.

Możemy natomiast jak najbardziej przygotowywać miejsce w ogrodzie pod nowe róże, o ile oczywiście planujemy nowe nasadzenia. Od 15 października szkółki różane przedstawią pełną ofertę odmian i zaczną sprzedaż. Zwracajmy uwagę stan róż. Odłamany pęd czy skaleczenia nie są problemem, ale jest nim już np podejrzana nierównomierna i ciemna narośl u podstawy pędów i szyjce korzeniowej albo dla odmiany – zgrubienia i guzki na korzeniach. Starajmy się też nie sadzić krzewów z pędami pokrytymi gęsto brązowymi i fioletowymi plamami. Są one oznaką porażenia przez czarną plamistość. Szkółki różane prowadzące sprzedaż wysyłkową mają w większości dobry materiał nasadzeniowy. Lista szkółek polecanych przez PTR, które sprzedają sadzonki najwyższej jakości TUTAJ Zapraszamy!

A poza tym – cieszmy się jeszcze naszymi kwiatami róż póki są i starajmy się je zatrzymać na dłużej – na fotografiach. Będą miłym wspomnieniem w zimowe wieczory.

A może mają Państwo w swoich ogrodach odmiany,które świetnie dają sobie radę jesienną porą? Zdjęcia mile widziane. Prosimy o ich przesyłanie na FB, gdzie zobaczą je także inni użytkownicy.

Czytaj więcej FB

Na fotografiach poniżej – jesienne róże z naszych polskich szkółek.

‘Angie’ róża rabatowa
‘Astronomia’ róża krzewiasta
‘Bicollete’ mieszaniec herbatni
‘Big Purple’ mieszaniec herbatni
‘Bonica 82’ róża rabatowa
‘Bukavu’ róża krzewiasta piżmowa
‘Camelot’ róża pnąca
‘Comtess de Segure’ mieszaniec herbatni
‘Eye Of The Tiger’ róża krzewiasta hultemia
‘Graham Thomas’ róża angielska
‘Herzogin Christiana’ róża krzewiasta
‘Imperatrice Farah’ mieszaniec herbatni
‘Madame Isaac Pereire’ róża burbońska
‘Mary Ann’ róża krzewiasta
‘Mazowsze’ mieszaniec herbatni
‘Pink Peace’ mieszaniec herbatni
‘Purple Splash’ róża pnąca
‘Red Meidilland’ róża miniaturowa
‘Rokoko’ róża krzewiasta
‘Schwarze Madonna’ mieszaniec herbatni
‘Święta Tereska z Lisieux’ róża miniaturowa
‘Voyage’ róża krzewiasta
‘Westerland’ róża krzewiasta
‘Wspomnienie Lata’ róża miniaturowa piżmowa

PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter