Spotkanie w Afloparku w Pabianicach

Przy okazji wizyty w Warszawie w dniu 19 września 2021 r. goście ze  Światowej Federacji Towarzystw Różanych: Prezes WFRS hrabina Henrianne de Briey oraz Matjaż Masnak, Sekretarz Słoweńskiego Narodowego Towarzystwa Różanego, odwiedzili nowy, prywatny park w Pabianicach – Aflopark.

Uczestnicy spotkania (od lewej strony): Matjaż Masnak, Janina Marciniak, Łukasz Rojewski, Henrianne de Briey, Andrzej Furman

W opinii gości specjalistów, wykreowana przestrzeń ogrodu Afloparku wybiega w przyszłość stając w Europejskiej awangardzie. Królową ogrodów były i są róże. Głównie ich kolekcją byli zainteresowani specjalni goście. Nie bez przyczyny.

Pani hrabina Henrianne de Briey jest kontynuatorką pokoleniowej tradycji różanej. Jej mama, baronowa Lily de Gerlache de Gomery, była założycielką i wieloletnią prezes Światowej Federacji Towarzystw Różanych, którego Polskie Towarzystwo Różane jest aktywnym członkiem. Lily Gerlache była inicjatorką wielu przedsięwzięć promujących róże na całym świecie. To dzięki niej popularność za granicą polskiej odmiany róży ‘Chopin’ zawdzięczamy akcji  „Une Rose pour Une Vie” – Jedna Róża za Jedno Życie. Charytatywny cel akcji wyznaczała zbiórka funduszy pochodzących ze sprzedaży tej róży na leczenie dzieci z białaczką.
Opowiadając sagę rodzinną specjalnego gościa ogrodu, należy wspomnieć, że matka Henrianne de Briey, baronowa Lily Gerlache odziedziczyła swoją pasję do róż po swoim ojcu, Georges’u van Oosta, który w 1923 roku założył Królewskie Belgijskie Narodowe Towarzystwo Różane. Dzisiaj czas zatoczył koło i hrabina  de Briey przejęła stery Federacji Towarzystw Różanych jako jej prezes, podobnie jak w przeszłości zrobiła to jej matka.
Matjaż Masnak, to opiekun i założyciel kolekcji róż w Arboretum Wilczy Potok na Słowenii. Członek międzynarodowego Jury. Sekretarz Słoweńskiego Narodowego Towarzystwa Różanego. Autor wielu publikacji. 

Państwo Marciniak Janina i Zbigniew, obecni na różanym spotkaniu w ogrodach “Afloparku”,  z pasją opowiadali o posadzonych różach na rabatach. Pani Janina Marciniak jest również prezesem Stowarzyszenia Miłośników Łaskiej Róży. Ich 30 letnie doświadczanie w branży było kluczowe przy planowaniu nasadzeń różanych. Dziś w tych pięknych ogrodach, spotkamy 420 unikatowych odmian róż. Samych krzewów na rabatach tematycznych i mieszanych z bylinami jest ponad 7000. Ten młodziutki ogród, jeszcze nie zdążył nabrać patyny a już budzi międzynarodowe zainteresowanie. Jak będzie wyglądała jego dalsza historia ?
Dzieło nieskończone, tak o własnym ogrodzie mówi jego właściciel i twórca Andrzej Furman. Czy zapowiada to dalsze nowe odsłony tematyczne tego już 6 hektarowego dzieła ? Trzymajmy zatem kciuki.  
Ciekawe czym jeszcze w przyszłości zaskoczy nas “Aflopark” ? Na pewno powiększy się kolekcja różana.

Łukasz Rojewski, PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter