Polskie róże w Paryżu

Polskie Towarzystwo Różane w 2020 r. zainicjowało rozmowy z Ogrodem Botanicznym i innymi  instytucjami we Francji m. innymi CCVS, sercu hodowli róż, o możliwości posadzenia tam kolekcji polskich odmian róż. Chociaż z osiągnięciami francuskich hodowców ciężko konkurować, to chcielibyśmy zaznaczyć również swoje miejsce  w różanej historii.

Obecnie PTR gromadzi kolekcję róż hodowli polskiej, opracowuje noty informacyjne, aby posadzone na jesieni tego roku róże mogły ukazać swe piękno na wiosnę 2022 roku i cieszyć oczy wszystkich odwiedzających ogrody w Paryżu. Nasze róże są bardziej odporne na warunki atmosferyczne i nie będzie problemu z ich dobrą kondycją w łagodniejszym klimacie. We Francji, tak jak i w innych krajach, najbardziej znaną polską róża jest ‘Chopin’, ale w ostatnich latach przybyło ich znacznie, głównie dzięki pracy Łukasza Rojewskiego, autora ‘Królowej Warszawy’.

‘Chopin’, hodowca Stanisław Żyła, 1980, fot.Rosarium
‘Królowa Warszawy, hodowca Łukasz Rojewski, 2014, fot. Zamek Królewski w Warszawie

Planowana jest współpraca w szerszym zakresie m. innymi wymiany kolekcji, doświadczeń, wyników badań. Spodziewamy się, że będzie możliwe posadzenie dużej kolekcji róż francuskich w Ogrodzie Botanicznym, który zostanie Partnerem PTR  w tym przedsięwzięciu.

Szczegóły współpracy będą znane wkrótce.

PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter