Złoty medal dla róży ‘Wspomnienie Lata’ w Baden -Baden

Miło nam donieść, że nasz Kolega z PTR, hodowca Łukasz Rojewski, w tegorocznym  69 konkursie różanym  w Baden-Baden otrzymał złoty medal w kategorii krzew dla swojej odmiany ‘Wspomnienie Lata’ syn. ‘C’est la vie’.
Serdecznie gratulujemy!!

Warto byłoby dodać jeszcze parę słów o samym konkursie w Baden-Baden, który uważany jest za najbardziej prestiżowy z 24 konkursów odbywających się co roku na świecie. Hodowcy chcący wziąć udział w nim wysyłają swoje siewki oznakowane tylko numerem, do ogrodu Różanych Nowości w  Beutig. Róże te podlegają ocenie przez 2 -3 lata w zależności od kategorii. Jurorzy stali zjeżdżają się do ogrodu parę razy w roku, aby ocenić ich wygląd w różnych miesiącach, zaś jury międzynarodowe na samą ocenę końcową.
Ocenie podlegają ogólne wrażenie, zdrowotność, wygląd kwiatu (wybarwienie i zmiana kolorystyki, długość trwania na krzewie, powtarzanie kwitnienia) oraz intensywność zapachu. Za każdą z powyższych kategorii w konkursie generalnym róża może otrzymać 30 pkt, jedynie intensywność zapachu oceniana jest max na 10 pkt.

Dodatkowo odmiana ‘Wspomnienie Lata’ w niezależnej ocenie Niemieckiego Towarzystwa Różanego otrzymała wyróżnienie i rekomendację za zapach, zdrowotność i ogólny wygląd, co tym bardziej cieszy, bo niemieccy jurorzy są znani z surowych i rygorystycznych ocen.

Zwycięska odmiana rośnie już w niektórych ogrodach i miłośnicy róż oceniają ją bardzo dobrze. Jest zdrowa, pięknie pachnie i pięknie wygląda, niemożliwym by było inaczej, po tak pięknych rodzicach – ‘Lavender Dream’ x ‘Ghislaine de Feligonde’ – musi być piękna!!
Nawet jeśli zmarznie, co stało się tegorocznej zimy, bardzo dobrze i silnie odbijają nowe pędy szybko tworząc zgrabny krzaczek.

 Małgorzata Kralka, PTR

Nagrody

Jak dotychczas ‘Wspomnienie Lata’ syn. ‘Cest La Vie’ zostało docenione przez Jury na międzynarodowych konkursach jak niżej:

  • Złoty medal Baden-Baden 
  • Nagroda specjalna Niemieckiego Towarzystwa Różanego,
  • Srebrny medal w Nyon,
  • Certyfikat de Meri w Lyonie,
  • Brązowy medal w Barcelonie.

Mamy nadzieję, że lista będzie często aktualizowana!

PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter