Róż-Norodność

To tytuł wystawy, która miała miejsce w dniach 10-13 czerwca w Zamku Królewskim w Warszawie. Obejrzało ją tysiące osób. Po długim okresie lockdownu i restrykcji odwiedzający mogli doświadczyć siły roślin i piękna przyrody na Królewskiej Wystawie Kwiatów realizowanej pod hasłem Muzeum w zgodzie z naturą. Nie mogło tam zabraknąć królowej kwiatów – róży, która została wyeksponowana w strefie Róż-norodność dzięki współpracy Urzędu Miasta Kutno, Kutnowskiego Domu Kultury, Polskiego Towarzystwa Różanego oraz mistrzyń florystyki Beaty Bychowskiej i Małgorzaty Szwagiel

Do jej wykonania użyto ponad 100 odmian róż ogrodowych, 500 szt. róż ciętych i setki innych roślin towarzyszących. Pokazano różę w wielu odsłonach, barwach, kolorach, a wyjątkowy zapach można było poczuć dzięki różom dostarczonym przez Parfum Flower Company. Koncepcja aranżacji strefy oparta była na kilku elementach, które stworzyły idealnie skomponowaną całość.

Z zieleni i kwiatów powstał tajemniczy ogród gdzie praca ogrodnika połączyła się z wyobraźnią florysty. Dekoracyjne ławki, bramy i siedziska od School of DecoArtSize Design – by Gabi Prządka oplecione bujną zielenią i porośnięte kwiatami stworzyły magiczną przestrzeń, w której można było poczuć się jak w raju.

Bogactwo, odmienność oraz piękno samych kwiatów pokazano w ekspozycji Portret Róży autorstwa Agnieszki Dąbrowskiej Walczak z KDK, będącej galerią, w której zapachowym odmianom róż ogrodowych zamkniętym w ramach – pudełkach, towarzyszyły cytaty o róży i historyczne ilustracje botaniczne.

Całość skoordynowała i opracowała koncepcyjnie Weronika Lenarczyk – zastępca dyrektora Kutnowskiego Domu Kultury i wiceprezes Polskiego Towarzystwa Różanego, która ściśle współpracowała przez ostatnie miesiące z kuratorem wystawy Moniką Drąg z Zamku Królewskiego w Warszawie. Kwiaty dostarczyły między innymi szkółki należące do PTR.

Wystawę zwiedziły, w towarzystwie Weroniki Lenarczyk, Matki Crzestne róży 'Królowa Warszawy’ Małgorzata Walewska oraz Mireille Steil.

PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Share on facebook
Udostępnij na Facebook
Share on twitter
Udostępnij na Twitter