Chrzest róży ‘Królowa Warszawy®’ na Zamku Królewskim w Warszawie

W dniu 12 czerwca o godzinie 12:00 odbyła się Uroczystość nadania imienia róży ‘Królowa Warszawy®’. Twórcą nowej odmiany jest polski hodowca Łukasz Rojewski, Członek Klubu Hodowców przy Światowej Federacji Towarzystw Różanych. Założyciel i pierwszy prezes Polskiego Towarzystwa Różanego.

Róża ‘Królowa Warszawy®’ stała się wizytówką Zamku Królewskiego w Warszawie. Rodzice chrzestni wyjątkowej róży to słynna śpiewaczka operowa Małgorzata Walewska, prezes Luksemburskiego Towarzystwa Miłośników Róż i wiceprezes Światowej Federacji Towarzystw Różanych Mireille Steil, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Wojciech Fałkowski.

Publiczność gromadziła się już wcześniej, przed godziną 12, kiedy miał odbyć się chrzest róży, a ‘Królowa Warszawy’ towarzyszyła oczekującym.

O godz. 12, w południe, został odegrany hymn Warszawy.

Hejnał Warszawy gra Inspektor Ewelina Dymowska ze  Straży Miejskej m. St. Warszawy. W każdy dzień hejnał grany jest z wieży Zamku Królewskiego w Warszawie o godz.11:15, na pamiątkę zbombardowania zamku i zatrzymania się zegara o tej właśnie godzinie, podczas ataku bombowego na stolicę Polski w dniu 17 września 1939 r. Na okoliczność takiego wydarzenia jakim był chrzest ’Królowej Warszawy’ hejnał został odegrany w tym dniu raz jeszcze w samo południe. Grającej Pani inspektor przysłuchują się muzycy z zespołu Amabile, którzy dali koncert przed uroczystością chrztu.

Przemówił również wzruszony hodowca róży, ten, który stworzył ‘Królową Warszawy’ – Łukasz Rojewski. Proces hodowli trwał 12 lat.

Po uroczystościach chrztu oraz wszystkich innych imprezach przewidzianych w tym dniu przez organizatorów, miała miejsce nieformalna kolacja zorganizowana dla członków PTR i zaproszonych gości, gdzie świętowano sukces zarówno naszego Kolegi, członka Zarządu PTR, Łukasza Rojewskiego, jak i całej imprezy na Zamku Królewskim. Brali w niej udział członkowie Polskiego Towarzystwa Różanego oraz zaproszeni goście. Wiwatom nie było końca, gratulowano Łukaszowi sukcesu. Po wielu latach jego żmudnej pracy hodowcy przychodzą efekty – zachwycające róże. ‘Królowa Warszawy’ to pierwsza z kilku róż jego autorstwa, która w tym roku doczekała się chrztu. Następna w kolejności, to ‘Księżna Helena Radziwiłłowa’, która swój debiut będzie miała 3 lipca 2021 r. o godz.11, w ogrodzie księżnej Heleny w Arkadii koło Nieborowa.

Na pamiątkę tego uroczystego wydarzenia Łukasz otrzymał z rąk Weroniki Lenarczyk tajemniczą buteleczkę z prastarą inskrypcją, której odczytanie sprawiło Łukaszowi niemałą trudność. Wszystko zostało uwiecznione dla potomnych przez Tomka Ciesielskiego.

PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter