Chrzest róży 'Królowa Warszawy®’ na Zamku Królewskim w Warszawie

W dniu 12 czerwca o godzinie 12:00 odbyła się Uroczystość nadania imienia róży 'Królowa Warszawy®’. Twórcą nowej odmiany jest polski hodowca Łukasz Rojewski, Członek Klubu Hodowców przy Światowej Federacji Towarzystw Różanych. Założyciel i pierwszy prezes Polskiego Towarzystwa Różanego.

Róża 'Królowa Warszawy®’ stała się wizytówką Zamku Królewskiego w Warszawie. Rodzice chrzestni wyjątkowej róży to słynna śpiewaczka operowa Małgorzata Walewska, prezes Luksemburskiego Towarzystwa Miłośników Róż i wiceprezes Światowej Federacji Towarzystw Różanych Mireille Steil, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Wojciech Fałkowski.

Publiczność gromadziła się już wcześniej, przed godziną 12, kiedy miał odbyć się chrzest róży, a 'Królowa Warszawy’ towarzyszyła oczekującym.

O godz. 12, w południe, został odegrany hymn Warszawy.

Hejnał Warszawy gra Inspektor Ewelina Dymowska ze  Straży Miejskej m. St. Warszawy. W każdy dzień hejnał grany jest z wieży Zamku Królewskiego w Warszawie o godz.11:15, na pamiątkę zbombardowania zamku i zatrzymania się zegara o tej właśnie godzinie, podczas ataku bombowego na stolicę Polski w dniu 17 września 1939 r. Na okoliczność takiego wydarzenia jakim był chrzest ’Królowej Warszawy’ hejnał został odegrany w tym dniu raz jeszcze w samo południe. Grającej Pani inspektor przysłuchują się muzycy z zespołu Amabile, którzy dali koncert przed uroczystością chrztu.

Przemówił również wzruszony hodowca róży, ten, który stworzył 'Królową Warszawy’ – Łukasz Rojewski. Proces hodowli trwał 12 lat.

Po uroczystościach chrztu oraz wszystkich innych imprezach przewidzianych w tym dniu przez organizatorów, miała miejsce nieformalna kolacja zorganizowana dla członków PTR i zaproszonych gości, gdzie świętowano sukces zarówno naszego Kolegi, członka Zarządu PTR, Łukasza Rojewskiego, jak i całej imprezy na Zamku Królewskim. Brali w niej udział członkowie Polskiego Towarzystwa Różanego oraz zaproszeni goście. Wiwatom nie było końca, gratulowano Łukaszowi sukcesu. Po wielu latach jego żmudnej pracy hodowcy przychodzą efekty – zachwycające róże. 'Królowa Warszawy’ to pierwsza z kilku róż jego autorstwa, która w tym roku doczekała się chrztu. Następna w kolejności, to 'Księżna Helena Radziwiłłowa’, która swój debiut będzie miała 3 lipca 2021 r. o godz.11, w ogrodzie księżnej Heleny w Arkadii koło Nieborowa.

Na pamiątkę tego uroczystego wydarzenia Łukasz otrzymał z rąk Weroniki Lenarczyk tajemniczą buteleczkę z prastarą inskrypcją, której odczytanie sprawiło Łukaszowi niemałą trudność. Wszystko zostało uwiecznione dla potomnych przez Tomka Ciesielskiego.

PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Share on facebook
Udostępnij na Facebook
Share on twitter
Udostępnij na Twitter