Ogród Łazienki Królewskie w Warszawie

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

00-460 Warszawa, ul. Agrykola 1
Wejście : bramy zachodnie od Al. Ujazdowskich, znajdują się przy Belwederze, Pomniku Chopina oraz Herbaciarni; otwarte są codziennie w godz. 5.30-21.00, wstęp bezpłatny.
Tel. (+48) 22 50 60 024
strona www https://lazienki-krolewskie.pl/pl

zobacz film o Ogrodach Łazienki Królewskie – TUTAJ

zobacz mapę Ogrodów TUTAJ

Powierzchnia dzisiejszych Ogrodów Łazienkowskich wynosi 76 hektarów, na które składają się ukształtowane w różnych latach, zróżnicowane pod względem stylistycznym, trzy ogrody: XVIII-wieczny Ogród Królewski, XIX-wieczny Ogród Romantyczny i XX-wieczny Ogród Modernistyczny.
Zespół pałacowy leży na sztucznej wyspie otoczonej przez staw. Jest połączony z lądem dwoma mostami.
Pałac został rozbudowany na życzenie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w latach 1772–1793 przez przebudowę barokowego pawilonu Łaźni zbudowanego w latach 1683–1689 dla Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Od 1775 r. Łazienki zostały letnią rezydencją króla, w której eksponowane były najcenniejsze obrazy z jego bogatej kolekcji dzieł sztuki. Całości dopełniał ogród dostosowany do zmienionej architektury, który nie zachował się do naszych czasów w nadanej mu wtedy formie.

Ogród Królewski

To najstarsza część ogrodu, założony jeszcze w XVII w. przez marszałka wielkiego koronnego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Stanisław August Poniatowski dostosował ogród do mody swojej epoki, ale nie przetrwały do naszych czasów ozdobne boskiety. Dzisiaj od Pałacu na Wyspie rozchodzą się promieniście alejki ze strzyżonymi szpalerami.
Północna część Ogrodu Królewskiego jest nieregularna, gdyż powstał w tym miejscu ogród Angielsko – Chiński, zgodnie ze zmieniającymi się trendami w sztuce ogrodowej. W XX w. na tym terenie powstał m. innymi kompleks boisk sportowych.

Przy Starej Oranżerii jest obecnie Holenderski Ogród Kwiatowy, który zachwyca barwami kwiatów kwitnących od wczesnej wiosny. Zobaczymy tu przede wszystkim tulipany, mieczyki, jeżówki, floksy, dalie. Są też trawy uzupełniające i dopełniające kompozycję, które pięknie prezentują się w jesieni, a również w zimie, gdy kwiaty odpoczywają. Wśród posadzonych w Holenderskim Ogrodzie Kwiatowym traw ozdobnych znajdziemy takie jak: trzcinnik ostrokwiatowy, imperata cylindryczna, turzyce, miskanty. Koło tarasu posadzono róże bladoróżowe – ‘Bremer Stadtmusikanten’ i  ‘Ballerina’.
W całym Ogrodzie znajdziemy hortensje posadzone w bardzo wielu odmianach.

Ogród romantyczny

W tej części Ogrodów dominuje położony na skarpie Belweder, który usytuowany jest na głównej osi widokowej. Znajdziemy tu Aleję Chińską z mostem, z którego rozpościera się piękny widok na nieregularną linię stawów i nasadzeń zieleni. Pawilony romantyczne dopełniają widoku i są zgodne z ideą ogrodu w stylu angielskim. Od Świątyni Egipskiej do Stawu Belwederskiego płynie sztuczna rzeka, gdzie rosną liczne różaneczniki, azalie, wierzby, olchy czarne i paprocie. W tej części ogrodu posadzono topole, dęby, jesiony, robinie akacjowe, buki, kasztanowce białe, platany klonolistne, sosny wejmutki, daglezje, żywotniki olbrzymie i krzewy śnieguliczki białej, bzów tureckich i jaśminowców wonnych.

W XX wieku Ogród Romantyczny pozyskał nowe rośliny sprowadzone z różnych części świata. Są wśród nich min. klon ginnala, miłorząb dwuklapowy, surmia bignoniowa, korkowiec amurski, bożodrzew gruczołkowaty, magnolia kobus, glediczja trójcieniowa, grujecznik japoński, leszczyna turecka, jabłoń purpurowa.

Ogród modernistyczny

Widoczna jest tutaj moda lat 20. i 30. oraz 60. XX wieku, która nawiązuje do form geometrycznych – koła, kwadratu. W części geometrycznych trawników posadzono róże pienne na obrzeżach, zaś w narożach tuje. Całości dopełniają cisy. W centrum, w okrągłym basenie wodnym, stoi Jutrzenka (Poganka), Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej, marmurowa, modernistyczna rzeźba z 1919 r., ale ustawiona w tym miejscu ok.1930 r. Jest to akt młodej, uśmiechniętej kobiety przysłaniającej czoło ręką, która wypatruje świtu.

Od południa ta geometryczna część ogrodu łączy się z naturalistyczną łąką kwietną. Rosną tu kwitnące bogato wiosną różne odmiany jabłoni, czereśnie i wiśnie.

Styl modernistyczny ma też część ogrodu przy Alejach Ujazdowskich, w której znajduje się zrekonstruowany po II wojnie światowej Pomnik Fryderyka Chopina (pierwotnie odsłonięty 14 listopada 1926 r.). Teren wokół monumentu, zaprojektowany wraz z otoczeniem przez Oskara Sosnowskiego, wypełnia rozplanowany geometrycznie ogród różany. Zamyka go amfiteatralna kompozycja drzew, w tym czerwonych dębów. Regularne rabaty z różami o białych i różowych barwach przecinają proste ścieżki z ustawionymi przy nich ławkami.

fot. Paweł Czarnecki/ Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Opracowanie RK, PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter