Woda różana

Woda różana jest produktem, o którego bogatych właściwościach wiedzieli doskonale najpierw mieszkańcy Persji, a dzisiaj wiedzą już wszyscy. To stamtąd właśnie wywodzi się ten magiczny przepis, a wiąże się to głównie z niesamowitym aromatem tamtejszych kwiatów. Słynny Perski lekarz Awicenna w X w. n.e. jako pierwszy uzyskał olejek różany i dowiódł, że pomaga on przy wielu dolegliwościach.

Znalazła swoje zastosowanie w kosmetyce, ponieważ poprawia napięcie skóry i doskonale usuwa wszelkie zanieczyszczenia. Dodatkowo nawilża i zmiękcza naskórek. Likwiduje wszelkie podrażnienia i zmiany skórne, a długotrwałe stosowanie poprawia koloryt skóry i sprawia, że wygląda na zdrowszą. Jest szczególnie polecana osobom o wrażliwej skórze lub cerze trądzikowej. Stosowana jest by wzmocnić włosy, zmniejszyć stan zapalny skóry głowy i przyśpieszyć krążenie, a co za tym idzie – przyśpieszyć porost włosów. Dodana do kąpieli wpływa relaksująco i odprężająco.

Woda różana znalazła szerokie zastosowanie również w medycynie. Okład z niej łagodzi bóle głowy, stany zapalne dziąseł, podrażnienia oczu i bóle gardła, a także działa na szereg innych dolegliwości.

Jak zrobić wodę różaną metodą domową ?

Składniki:

  • kilka garści świeżych płatków róż,
  • woda destylowana
  • szklane naczynie
  • sitko,
  • butelkę lub słoik do przechowywania wody różanej.

Garść płatków różanych należy zalać w garnku wodą destylowaną. Przez 15 minut gotować płatki pod przykryciem, dopóki nie stracą koloru, a gdy tak się stanie, należy je przecedzić do butelki lub słoika używając sitka. Tak przygotowaną wodę należy przechowywać w lodówce 3-4 tygodni.

RK, PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter