Róże o ozdobnych owocach i kolcach

Róża jedwabista forma oskrzydlona – Rosa sericea subsp.omeiensis var. pteracantha

Odmiana dzikiej róży wyróżniająca się oryginalnymi pędami ozdobionymi dużymi, płaskimi, koralowoczerwonymi kolcami i białymi kwiatami, zazwyczaj czteropłatkowymi. Kwiaty po kwitnieniu zawiązują duże, dekoracyjne, czerwone owoce, stanowiące przysmak dla ptaków. Gatunek pochodzący z Chin, gdzie naturalnie rośnie w górach na wysokości 2000-4000 m n.p.m., bardzo odporna na mróz. Nadaje się na żywopłoty. Do kupienia w szkółce Tadeusza Pałki, który chętnie prezentuje ją na Wystawie Róż w Kutnie, wzbudzając zachwyt publiczności kształtem jej kolców.

Róża ‘Moyesii

Róża dzika, pochodzi z Chin. Jedna z najpiękniejszych róż botanicznych. Krwistoczerwone kwiaty z kontrastującymi żółtymi pręcikami w środku. Okazały krzew o dużym wigorze. Nadaje się do półcienia i na słabsze gleby. Obficie zawiązuje duże, dekoracyjne owoce, zdobiące krzew po kwitnieniu. Do kupienia w sklepie internetowym Rozarium.

Róża ‘Karpatia’ (Rosa pomifera)

Odmiana ta została wyselekcjonowana w Instytucie Hodowli Roślin w Bojnicach (Słowacja) przez J. Šimánek w 1973 roku, z róży jabłkowatej (Rosa pomifera = R. villosa). Charakteryzuje ją duży i wczesny plon owoców (sierpień/początek września). Nieprzeciętnie duże, bardzo wartościowe owoce zawierają witaminę C (do 1250 mg% – 10 razy więcej niż cytryny) i wiele innych cennych składników.  Róża wykorzystywana na konfitury, herbaty, wina, nalewki itp. Nazywana jest też różą jabłkową ze względu na przyjemny owocowy zapach liści. Nadaje się na  nieformowane żywopłoty. Dobrze znosi zanieczyszczone powietrze. Jej ozdobą są piękne, duże owoce. Do kupienia w szkółce Rosarium.


PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter