Dwór w Koszutach – róża ‘Koszuty’

Muzeum Ziemi Średzkiej Dwór w Koszutach
63-000 Środa Wielkopolska, Koszuty 27
tel.: +48 61 285 10 23 ; tel. kom.: +48 733 450 733
strona www https://koszuty.pl/

W miejscowości Koszuty znajduje się dwór szlachecki, który powstał około 1760 roku prawdopodobnie dla Józefa Zabłockiego. Wzniesiony został na planie prostokąta z narożnymi alkierzami. Dwór w Koszutach jest przykładem typowego, XVIII wiecznego, dworku szlacheckiego, z dachem łamanym, jakich w Polsce w tym czasie powstawało wiele.


Jest to budynek parterowy, symetryczny, z werandą, narożnymi alkierzami i stromym, mansardowym dachem, krytym gontem. Usytuowany jest w zrekonstruowanym parku krajobrazowym z pierwszej połowy XIX wieku.

Ekspozycja stała muzeum pt. „Mała siedziba ziemiańska w Wielkopolsce” prezentowana jest w siedmiu salach, urządzonych w duchu dawnego, polskiego dworu z końca XIX i początku XX wieku. Zgromadzone tu zestawy mebli oraz uzupełniające wystrój malarstwo, tkaniny i przykłady rzemiosła artystycznego pozwalają odtworzyć wygląd i atmosferę szlacheckiego dworu.

W sieni wejściowej zawieszone są trofea myśliwskie (poroża jelenia) polującego pana domu – zgodnie z ówczesną modą. Pokój kredensowy i jadalnia z nakrytym  do posiłku stołem, pokój gościnny dla gościa, który w dworze mógł w gościnie bawić nawet kilka lat. Dalej największe pomieszczenie – salon, który w Koszutach umeblowany jest garniturem mebli w stylu Ludwika Filipa (poł. XIX w.) czyli eklektycznych, ale wygodnych – dużo tu stołków, foteli, siedzisk itp. Pozostałe pokoje umeblowane odpowiednio – Pokój Pani Domu, Pokój Pana Domu i Pokój Dziecinny – wszystkie pomieszczenia wypełnione drobiazgami dobranymi do epoki oraz charakteru właściciela.

Na I piętrze dworu jest wystawa czasowa poświęcona historii regionu Średzkiego.

Park Krajobrazowy

Obecnie park zajmuje powierzchnię 4,7 ha. Odtworzenie parku w tej postaci było możliwe dzięki zachowanej mapie z 1830 roku  z jego uproszczonym planem oraz dzięki przekazom ustnym mieszkańców Koszut, przekazywanym z pokolenia na pokolenie. W 1995 roku Ministerstwo Kultury i Sztuki przyznało Muzeum Złoty Medal za rekonstrukcję i utrzymanie parku. Doceniono wkład pracy, rzetelność i przestrzeganie zasad konserwatorskich przy renowacji parku.

Pierwsze informacje źródłowe mówiące o istnieniu ogrodu w Koszutach pochodzą z 1740 roku, z okresu istnienia starego dworu, rozebranego w 2 połowie XVIII wieku.
Park utworzony w XIX wieku miał charakter krajobrazowy. Wjazd do dworu znajdował się przed tylną elewacją dworu. Wjeżdżając mijało się trawnik o symetrycznym kształcie serca, na którym posadzono róże pienne.

Przed gankiem można podziwiać dwie dekoracyjne rabaty z kwiatami. Z trzech stawów, które znajdowały się na terenie parku, pozostały dwa.

Obecnie drzewostan parku jest wielogatunkowy z przewagą jesionów wyniosłych, robinii akacjowych, kasztanowców, lip drobnolistnych, klonów itd. Wiek drzew jest bardzo zróżnicowany w granicach od 40 – 150 lat. Tutaj w Parku, dr Tomasz Bojarczuk, znalazł różę damasceńską, różną od innych, która została nazwana ‘Koszuty’

róża damasceńska ‘Koszuty’, fot. szkółka Rosarium

Informacja na podstawie strony www – więcej TUTAJ https://koszuty.pl/zabytkowy-park/

opracowanie RK, PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter