Róża Roku

Łukasz Rojewski, członek Kapituły przyznającej Odznaczenia PTR, zaproponował, aby Polskie Towarzystwo Różane zorganizowało internetowy konkurs  różany i wybór Róży Roku. W tej chwili są ustalane jego zasady. Ogłosimy je wkrótce.

Łukasz Rojewski – hodowca nowych odmian róż, Członek Klubu Hodowców przy Światowej Federacji Towarzystw Różanych. Założyciel i pierwszy prezes Polskiego Towarzystwa Różanego. Projektant ogrodów. Pasjonat i znawca tematu.

Jego miłość do róż wyraża się w poniższej wypowiedzi:

„Nie istnieje w królestwie roślin, które uznane zostały za ozdobne, żadna inna grupa o tak wielkiej różnorodności jak róże. Zafascynowały mnie możliwości zastosowań oraz wspólna historia róży i człowieka. Dobro ujawniające się w symbolicznych znaczeniach.
Radość ze spotkania uniwersalnego piękna. Hedonistyczna przyjemność czerpana z zapachów. Ta piękna złożoność, której nie sposób objąć sprawia, że róże czynią mnie lepszym człowiekiem.”

Historia konkursów różanych

Konkursy różane zapoczątkowano wiele lat temu w Anglii. Pierwszy ogólnokrajowy konkurs odbył się w Londynie 1 lipca 1858 r. Już to pierwsze wydarzenie miało wielki rozmach: zwycięzcom wręczono 36 srebrnych pucharów, eksponaty podziwiało ponad 2 tys. zwiedzających. Po kolejnym rose show, który odbył się w następnym roku, stwierdzono, że Londyn nie ma wystarczająco dużej sali wystawowej, i trzeci krajowy konkurs zorganizowano w Sydenham. Crystal Palace, gdzie konkurs miał miejsce, odwiedziło aż 16 tys. osób!

Długą tradycję konkursów różanych mają Stany Zjednoczone. Imprezy tego typu są bardzo popularne także w wielu innych krajach, np. w Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, Indiach.

W konkursach różanych ocenie podlega kwiat cięty określonego rodzaju i prezentowany w ściśle określony sposób. Tych rodzajów i sposobów, czyli klas konkursowych, może być wiele. Na świecie istnieją bardzo rozbudowane standardy konkursowe, np. dla poszczególnych kolorów róż.
Polskie Towarzystwo Różane, wzorując się na doświadczeniach kanadyjskich, opracowało własne standardy. Są one corocznie publikowane w regulaminach konkursów różanych PTR.
Po raz pierwszy w Polsce odbyły się one w 2017 r. Polskie Towarzystwo Różane zorganizowało je dwukrotnie: w lipcu w Łasku i we wrześniu w Kutnie. Od tej pory konkursy różane są organizowane każdego roku.

Nadeszła pora na konkurs internetowy.

PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter