Różanka w parku Pałacu Radziwiłłów w Nieborowie

Muzeum Narodowe w Warszawie, Oddział Muzeum w Nieborowie i Arkadii
99-416 Nieborów, Aleja Lipowa 35
Tel. +48 46 838 56 35
Strona www http://www.nieborow.art.pl/

Pałac w Nieborowie należał do rodziny Radziwiłłów od 1744 r., aż do lutego 1945 r., kiedy pałac znacjonalizowano i Stanisław Lorentz, ówczesny Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, urządził tu filię tego Muzeum. Tak jest do dzisiejszych czasów. Pałac w Nieborowie, jeden z nielicznych w Polsce, zachował własne zbiory sztuki i wyposażenie wnętrz, sięgające początków XVIII w.
Park przy pałacu został uporządkowany i częściowo zrekonstruowany w latach 1949-1950 według projektu profesora Gerarda Ciołka, który opierał się na zachowanych planach Bogumiła Zuga (więcej )

Kapitalny remont pałacu miał miejsce w latach 60., a w latach 1970-1995 na terenie Nieborowa i Arkadii odbyła się kapitalna restauracja systemów wodnych  oraz renowacja znacznych obszarów parkowej zieleni. W ogrodzie użytkowym w ostatnich latach urządzono ścieżkę dydaktyczną dotyczącą pszczół oraz niewielkie rosarium, które będzie rozwijane i powiększane.


W 1987 r. Muzeum w Nieborowie zostało wyróżnione Złotym Medalem Ministra Kultury i Sztuki za zasługi w ochronie i pielęgnacji zabytkowych założeń ogrodowych, a w 1994 r. uzyskało Europejską Nagrodę za Ochronę Zabytków Fundacji FVS z Hamburga.

opracowanie i zdjęcia Renata Krochmal, PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter