‘Jacques Cartier’

‘Jacques Cartier’, to odmiana róży historycznej. Są różne zdania,  co do jej pochodzenia, jednak przyjmuje się, że powstała we Francji w 1868 roku dzięki Moreau-Robert.
Jest to mała róża! Osiąga wysokość około 1 metra i zaledwie 80 cm szerokości. Nie zajmie dużo miejsca w ogrodzie i można także uprawiać ją w donicy, podobnie jak niektóre róże angielskie. Najwięksi pasjonaci róż będą ją hodować na balkonie (o ile sięga tam bezpośrednio słońce, chociaż przez pół dnia). Jest to jedna z niewielu róż damasceńskich, która kwitnie dwa razy w roku. Najobfitsze kwitnienie jest oczywiście na początku czerwca. Kwiaty drugiej tury z sierpnia nie są już tak liczne, ale w pełni wykształcone i bardzo pachnące. Jest to silny zapach, typowy dla róż damascenek. Pojedyncze kwiaty pojawiają się jeszcze późną jesienią – w październiku (!) Zimowe mrozy nawet poniżej -20’C nie stanowią dla niej żadnego problemu.
W 2001 roku, znaleziono przypadkiem wersję o biało kremowych kwiatach i takich samych cechach jak różowe. Obydwie wersje tej wspaniałej damascenki można kupić w polskich szkółkach, które mają w ofercie osobny segment róż historycznych.

PTR – czytaj więcej FB

Rosa damascena ”Jacques Cartier” is perfect for small gardens.It grows up to 3 – 4 ft high and 3 ft wide.As a small group of old damask roses repeats flowering in August.Flowers are persistent and very fragrant.You can grow it also in containers,like some English ones. There is also version with white flowers,found in 2001 by Knud Petersen.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter