45. Święto Róży w Kutnie

Wyjątkowy wrześniowy weekend pachnący różami, pełna wrażeń 45. edycja Święta Róży – największego w Polsce wydarzenia kulturalno- rozrywkowego o tematyce różanej już za nami. Kutno – miasto róż odwiedziło tysiące gości z kraju i zagranicy, którzy skorzystali z atrakcji przygotowanych przez organizatorów tego niezwykłego wydarzenia.

W przygotowaniu 45. Święta Róży Kutnowski Dom Kultury wsparło ponad 30 partnerów, nie zabrakło też sponsorów, dzięki którym po raz kolejny mieliśmy pełen atrakcji program wydarzenia.

Głównym i najważniejszym punktem 45. Święta Róży była Ogólnopolska Wystawa Róż zlokalizowana w Kutnowskim Domu Kultury, w tym roku pod nazwą ,,Blisko ziemi, blisko nieba”.

Największą w Polsce wystawę różaną Kutno od kilku lat organizuje z Polskim Towarzystwem Różanym, które zapewnia profesjonalne wsparcie i znakomitych gości. Na wystawie w części poświęconej różom ogrodowym zaprezentowano 178 bukietów róż dostarczonych przez najlepszych polskich producentów. Publiczność zachwyciły również niezwykłe aranżacje florystyczne nawiązujące do tematu wystawy, wykonane przez mistrzów florystyki i florystów z całej Polski.

W trakcie 45. Święta Róży odbyły się trzy konkursy różane dzięki, którym możemy dowiedzieć się, które odmiany najlepiej przetrwały upalne lato i zachwyciły zwiedzających.

Najważniejszy Profesjonalny Konkurs o Złotą Różę Ogólnopolskiej Wystawy Róż w Kutnie organizowany jest od zeszłego roku, a jego celem jest popularyzacja oraz upowszechnianie wiedzy o tematyce różanej a w szczególności wiedzy o odmianach róż uprawianych w gruncie.Jury z Polskiego Towarzystwa Różanego oceniało róże wg. regulaminu konkursowego oraz w skali punktacji przyjętej przez PTR. Jury zwracało uwagę na m.in. wrażenie ogólne, formę, wybarwienie ale także substancję płatków, rozmiar kwiatów i zdrowotność.

Róże zdobyły nagrody w 5 klasach konkursowych (wielkokwiatowe, retro, wielokwiatowe, miniaturowe i okrywowe, parkowe i pnące oraz inne). Złotą Różę za różę odmiany Pastella® (hodowca: Tantau) oraz Srebrną Różę za Piano® (hodowca: Tantau) otrzymał Pan Mariusz Sobieszek z Gospodarstwa Ogrodniczego w Łasku, z kolei Brązowa Róża trafiła do Pana Adama Choduna ze szkółki róż Rosarium w Wielkopolsce za różę odmiany Dominica® (hodowca: Interplant).

Do Amatorskiego Konkursu o Złotą Różę Ogólnopolskiej Wystawy Róż Kutno 2019 mógł zgłosić się każdy kto w swoim ogródku lub na działce posiada choć jedną pięknie kwitnącą różę. Kutnowscy miłośnicy róż zgłosili aż 57  eksponatów. Złota Różę otrzymała Aneta Wypyszyńska, Srebrną – Anna Zydorczyk , a Brązową Teresa Marciszuk .

W ramach Ogólnopolskiej Wystawy Róż odbył się również Konkurs Publiczności na Najpiękniejszą Różę Wystawy, w którym mogli oddać głos wszyscy odwiedzający Kutnowski Dom Kultury w trakcie Święta Róży. Faworytką publiczności okazała się purpurowo-czerwona róża OLA® (nr 79) wyhodowana i zaprezentowana przez Krzysztofa Kozaka z Łasku. II miejsce zajęła róża nr 151 – Piano® (Hodowca Tantau, producent – Mariusz Sobieszek) a III miejsce róża nr 77 – Gospel® (Hodowca Tantau, producent – Krzysztof Kozak).

Wiele osób odwiedziło także Zieloną Strefę Relaksu zaprojektowaną przez Małgorzatę Bogusławską z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów. W tym roku odpocząć wśród zieleni można było przy Urzędzie Stanu Cywilnego – czyli niedawno odrestaurowanej Willi Troczewskiego gdzie zgromadzono ciekawe odmiany drzew, krzewów ozdobnych, traw oraz róż i zaaranżowano w miejski ogród. Całość zdobiła ogromna 5 metrowa pergola, do ozdobienia której floryści użyli ponad 500 szt. róż ciętych.

W trakcie imprezy można było spotkać Królową Róż, kutniankę, która co roku zdobywa ten zaszczytny tytuł w castingu i przewodzi kampanii reklamowej oraz uczestniczy w wydarzeniach promujących imprezę na terenie całej Polski. W tym roku poznaliśmy już 11. Królową Róż, którą została Alicja Strupagiel. Na uroczystym otwarciu udało się również zgromadzić wszystkie dotychczasowe Królowe Róż, które zaprezentowały biżuterię florystyczną wykonaną przez mistrzów florystyki.

Jak co roku, dużym zainteresowaniem cieszył się Lunapark i Jarmark Różany. Mimo deszczu na koncertach zespołów Afromental, Blue Cafe, Poparzeni Kawą Trzy i Urszuli bawiły się tłumy fanów. W parku Traugutta na Plenerowych Targach Różanych kupić można było piękne sadzonki róż, a najmłodsi mogli pobawić się na Przystanku Dziecko. Po raz pierwszy poza animacjami, pojawiły się nowe atrakcje – mobilne planetarium i stanowisko z książkami dla dzieci.

W trakcie 45. Święta Róży w Kutnie odbyła się Konferencja Różana – relację z niej przedstawimy oddzielnie.

Za rok organizatorzy na pewno nie dadzą się nam nudzić i już teraz zabierają się za przygotowanie 46. edycji Święta Róży, na którą na pewno warto będzie poczekać wspominając miniony, wrześniowy i różany, weekend. Zapraszamy do Kutna w dniach 4-6 września 2020 roku na kolejne Święto Róży.

Polskie Towarzystwo Różane

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter