Międzynarodowy Konkurs Nowości Różanych w Baden-Baden

18 czerwca 2019 r. w niemieckim kurorcie Baden-Baden odbyła się 67. edycja prestiżowego Konkursu Nowości Różanych. Hodowcy profesjonalni i amatorzy przysyłają tu swoje najnowsze i jeszcze nieobecne na rynku odmiany róż uprawianych w gruncie. Podobne konkursy odbywają się w wielu miejscach na świecie, w Europie – w ogrodach Barcelony, Glasgow, Hagi, Hradca Králové, Paryża i Rzymu.

Zawody mają charakter anonimowy, co oznacza, że każda prezentowana odmiana oznaczona jest wyłącznie numerem. Róże oceniane są w następujących kategoriach: wielkokwiatowe i grandiflory, rabatowe, parkowe, okrywowe, miniatury i pnące. Ocena ostateczna jest składową wyników dwu- lub trzyletniej obserwacji dokonywanej przez stałe jury oraz oceny międzynarodowego jury w dniu rozstrzygnięcia konkursu.

W tym roku jurorzy z 13 krajów oceniali 144 odmiany zgłoszone do konkursu. Polskę w charakterze jurorów reprezentowali nasi członkowie: Monika i Mariusz Sobieszkowie, Stanisław Żyła i Łukasz Rojewski.

Od lewej: Łukasz Rojewski, Monika, Mariusz i Mateusz Sobieszkowie

Złota róża z Baden-Baden przypadła Rosen Tantau za mieszańca herbatniego ‘Anuschka’ (74 punkty na 100 możliwych). W grupie róż rabatowych złoty medal otrzymała holenderska firma Interplant Rosen za mieszańca huthemii, bez nazwy, o numerze hodowlanym B 0699-14.

Pełne wyniki konkursów udostępniono na stronie Federacji Towarzystw Różanych http://www.worldrose.org.

Łukasz Rojewski

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter