Wystawa „Róża do wszystkich rzeczy …” – Kozłówka

W Muzeum Zamoyskich w Kozłówce w dniach 31 maja – 8 września 2019 można oglądać Wystawę czasową prezentującą róże na obrazach, tkaninach, porcelanie, meblach, wizerunkach świętych oraz jako portrety pięknych kobiet o tym imieniu. Polskie Towarzystwo Różane jest jednym z Partnerów tego wydarzenia, a podczas uroczystego otwarcia zorganizowało Stoisko Zapachowe.

Wystawa „Róża do wszystkich rzeczy…” inspirowana jest popularnym motywem róży, występującym w sztuce i kulturze jako motyw dekoracyjny, symbol, znak, ale także imię szczególnie popularne w rodzinie Zamoyskich. Tytuł ekspozycji zaczerpnięty został z wiersza „Róża”, znajdującego się w osobistych notatkach Marii Wirtemberskiej, utalentowanej literacko krewnej właściciela Kozłówki, Konstantego Zamoyskiego.

Na wystawie można zobaczyć obrazy m.in. Olgi Boznańskiej, Alfonsa Karpińskiego czy Leona Wyczółkowskiego, a także tajemniczy obraz Bolesława Biegasa przedstawiający hinduską kobietę z kwiatem w dłoni. Róże na obrazach przybierają postać martwych natur, elementów portretów czy dekoracji, a także kobiet o imieniu Róża. Dodatkowo ekspozycję zdobią meble, porcelana i rzemiosło artystyczne dekorowane motywem róży, a także tkaniny z Wawelu i Wilanowa. Ciekawym elementem ekspozycji jest retabulum stanowiące oprawę dla figurki św. Róży z Limy – patronki Peru i Ameryki Łacińskiej – pochodzące ze zbiorów ambasadora Republiki Peru w Polsce. Zgromadzone zabytki pochodzą z galerii i muzeów w całej Polsce oraz z kolekcji osób prywatnych.

Uroczystemu otwarciu wystawy, które odbyło się 31 maja, towarzyszył kiermasz produktów różanych, charytatywny pokaz mody „Być kobietą” oraz różana wystawa florystyczna.

  PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter