Zamek Królewski w Warszawie – Otwarcie Ogrodu Dolnego

W dniach 11-12 maja 2019 na Zamku Królewskim w Warszawie miało miejsce niezwykłe wydarzenie – Otwarcie Ogrodu Dolnego, którego odtworzenie jest równoznaczne z finałem powojennej odbudowy Zamku Królewskiego – powiedziała Monika Drąg, Matka Chrzestna tego przedsięwzięcia.

fot. Wielki Piknik Rodzinny

“Uczyniliśmy trzeci krok ku Wiśle – po rekonstrukcji Górnego Ogrodu Zamkowego, odnowieniu Arkad Kubickiego. Ogrody pałacowe schodzą ku rzece, zbliżają do niej królewską rezydencję” – powiedział w czasie konferencji prasowej prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.

W wigilię Otwarcia Ogrodu Dolnego odbył się wernisaż Królewskiej Wystawy Róż. Celem wystawy była prezentacja licznych odmian róż ciętych w pełnej krasie, ukazanie ich piękna, rozmaitych kolorów, kształtów i zróżnicowanych pąków.

W Arkadach Kubickiego PTR ustawiło swoje wyjątkowe stanowisko zapachowe róż

Na czym polega tajemnica zapachu królowej kwiatów? Czy znaleźli odpowiedź ci, którzy odwiedzili nas podczas uroczystości na Zamku?

Zaprezentowaliśmy okazy o niezwykłych zapachach, które pomógł nam opisać zawodowy senselier Piotr Kempski. Była to świetna okazja, by samemu poczuć, jak złożona potrafi być woń tych kwiatów, i jakie nuty zapachowe można w niej odnaleźć. Chętni spróbowali swoich sił w rozpoznawaniu zapachów róż sprowadzonych z całego świata, a dzięki pomocy ekspertów z Polskiego Towarzystwa Różanego poszerzyli także swoją wiedzę na temat owych szlachetnych kwiatów. Oprawę florystyczną stanowiska zapewnili mistrzowie bukieciarstwa z pracowni Kwiaty&Miut, którzy na początku maja w Arkadach Kubickiego stworzyli piękny, kwitnący łuk różany, urzekający urodą i zapachem kwiatów

PTR dla zwiedzających przygotował okolicznościowy przewodnik po zapachach róż Zapach róży, dusza róży, gdzie opisano rodzaje woni, jakie możemy odnaleźć w różach. Na zapach róż składa się ponad 250 różanych aldehydów. Czujemy zapachy klasyczne kwiatowe, zapach liści czy korzenny, ale też całkowicie zaskakujące nuty – zapach robaka, kutego żelaza, urabianego ciasta, fermentujących winogron, oleju lnianego. 

Jeszcze jednym bohaterem piątkowego wieczoru na Zamku był tulipan ‘Serce Warszawy’, który został wyhodowany specjalnie dla Zamku i w ten wieczór odbył się jego chrzest. Jest przeznaczony na rabaty kwietne ogrodów Górnego i Dolnego.

Otwarciu Ogrodu Dolnego Zamku Królewskiego w Warszawie towarzyszył Wielki Piknik Rodzinny, w którego ramach odbył się m.in. koncert melodii wiedeńskich, pokaz broni oraz fechtunku od XV do XVII wieku. Ponadto wystąpiła Grupa Tańca Dawnego La Danse. Niemałą atrakcją była inscenizacja pierwszego polskiego lotu balonem – repliką balonu braci Montgolfier, a także loty balonem na uwięzi.

PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter