Ogólnopolska Wystawa Róż w Polsce – reaktywacja

prelekcja Łukasza Rojewskiego – prezesa Polskiego Towarzystwa Różanego podczas Konferencji Różanej 09.09.2018 r. w Kutnie

Tradycja Wystaw z udziałem róż liczy w Polsce ponad 130 lat. Pierwsza z nich odbyła się w 1882 r. w Starej Pomarańczarni w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Odbywały się tam również wystawy w latach od 1977 r. do 1999 r. Po bez mała 20 latach Ogólnopolska Wystawa Róż została reaktywowana w Kutnie.

W Kutnie od 1975 r. odbywała się impreza pod nazwą Kutnowski Jarmark Różany. Podczas imprezy prezentowano wystawy róż pochodzących z plantacji kutnowskich hodowców. W 1990 r. zmieniono mu nazwę na obecną i wzbogacono ofertę. Święto Róży, w 2018 r. odbywa się po raz 44 i Polskie Towarzystwo Różane jest jego współorganizatorem.

Z pod ręki polskich hodowców na przestrzeni ostatnich dwóch wieków wyszło ponad 50 odmian. Jako Polskie Towarzystwo Różane czujemy się w obowiązku zadbania o dziedzictwo różane naszego kraju. Wystawa Ogólnopolska Róż ma na celu wyróżnienie tego co rodzime i zastane.

Ponowna jej inauguracja w 2018 r. w Kutnie jest elementem ciągłości naszej historii, jej kultywowania – tak jak w muzeach możemy podziwiać różnego rodzaju eksponaty, tak samo, uprawianą od tysiącleci Różę Alba Maxima, która zdobiła pierwsze budowle, dziś, każdy z nas może sobie posadzić w przydomowym ogródku i trzymać w domu niczym muzealny eksponat. Tak samo Wystawa Róż o randze Ogólnopolskiej podtrzymuje tradycje sycąc zapał pośród nowych odbiorców.

Towarzystwa różane są w wielu krajach, a ich istnienie jest wyznacznikiem pewnego rodzaju kultury społecznej, pewnego jej poziomu, stałości, trwałości i kultywowania tradycji. Zadaniem Polskiego Towarzystwa Różanego jest propagowanie szeroko pojętej „kultury różanej”.  Do osiągnięcia tego celu służą różne środki. Organizowanie wystaw  róż jest jedną z form prowadzenia takiej działalności.
Jak wiadomo, wystawy różane są szczególnym wydarzeniem publicznym, ze względu na specyfikę wystawy, gdzie podziwia się zarówno kwiaty i ich zapach, a w związku z tym uprasza się o nie używanie  perfum! 

Łukasz Rojewski  – Prezes Polskiego Towarzystwa Różanego

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter