Róże w Polsce i Europie

czyli Konferencja Różana w międzynarodowym towarzystwie.

W Kutnie na Konferencji Różanej, tuż po jej uroczystym otwarciu przez Prezydenta Miasta Kutno Pana Zbigniewa Burzyńskiego i Królową Róż A.D.2018, jako pierwszy wystąpił Łukasz Rojewski, prezes Polskiego Towarzystwa Różanego współorganizującego tegoroczną Ogólnopolską Wystawę Róż w Kutnowskim Domu Kultury. Opowiedział on o historii polskich wystaw różanych oraz historii polskich odmian i polskiej hodowli, a także misji i planach rozwoju Polskiego Towarzystwa Różanego.

Następnie prof. Bożena Matysiak zaprezentowała 5 sylwetek honorowych członków Polskiego Towarzystwa Różanego: obecnego na konferencji Lucjana Kurowskiego, a także Stanisława Żyłę, Marcelego Ciesielskiego, Jerzego Hetmana i Zygmunta Wituszyńskiego.

Lucjan Kurowski odebrał z rąk prezesa Polskiego Towarzystwa Różanego i Weroniki Lenarczyk wiceprezesa PTR tytuł honorowego członka PTR.

W dalszej części głos zabrała Dorota Szubierajska, kurator działu roślin ozdobnych i rosarium w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Opowiedziała ona między innymi o ogrodzie różanym, będącym częścią Ogrodu Botanicznego oraz o polskich odmianach róż, takich jak: Mazowsze, Chopin, Venrosa, Veneda, Merkury, Alicja, Nawojka, Kutno czy Kopernik.

W drugiej części, głos zabrała Wiceprezydent Światowej Federacji Towarzystw Różanych – Breda Bavdaz Copi ze Słowenii, która opowiedziała o światowej Konferencji Różanej w Kopenhadze. Profesor z zachwytem wypowiadała się na temat różanego Kutna, wyrażając również chęć dalszej współpracy z naszym miastem.

Kolejnym punktem programu była prezentacja Sekretarza Słoweńskiego Towarzystwa Różanego, Matjaza Mastnaka, poświęcona rozarium Wilczy Potok na Słowenii. Uczestnicy konferencji mogli posłuchać o atrakcjach arboretum – przede wszystkim o jego różanym ogrodzie, gdzie – miła informacja – rosną róże wyhodowane w Polsce, między innymi róża Chopin czy Veneda.

Najważniejszym, finalnym punktem Konferencji było ogłoszenie wyników profesjonalnego Konkursu Różanego, w którym uczestnicy walczyli o Złotą Różę.

Cała impreza odbywała się w pięknie przystrojonym na tą okazję Centrum Teatru, Muzyki i Tańca w Kutnie – nikt nie miał wątpliwości, że w tym budynku ma miejsce ważne różane wydarzenie.

PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter